Sayfa yükleniyor

Sosyal Yardımlar

1005 sayılı 5774 sayılı 2022 sayılı Kanunlar ile Bakanlar Kurulunun 08/01/2002 Tarih ve 2002/3654 Sayılı kararı ile Özel hak sahibi olan abonelere meskenlere ait su bedelinin %50 si oranında indirim yapılır.

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile yoksulluk içerisinde olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken kişilere ve ailelere yönelik aylık olarak gıda alışverişlerine destek vermek amaçlı uygulanan projedir.

HALK KART UYGULAMASI İÇİN GEREKLİ BELGELER:

1-) Matbu Başvuru Dilekçesi (Kurumdan temin edilecektir.)

2-) 1 Adet Vesikalık Fotoğraf (Başvuru sahibine ait)

3-) Başvuru Sahibinin İkametgâhı (Diğer aile bireylerinin ikamet bilgileri sistemden  kontrol edilecektir.)

4-) Nüfus Müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği

5-) Ailede yaşayanlara ait maaş bordrosu

6-) Matbu Form (Kurumdan temin edilecektir. Vergi Dairesi Müdürlüğüne, Tapu Sicil Müdürlüğüne, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne, Türkiye İş Kurumu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfına, Çanakkale Belediyesi Emlak ve Çevre Temizlik Şefliğine, Çanakkale Belediyesi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne onaylatılacaktır.)

7-) Müracaat Bilgi Formu


Uygulamada Yönetmelik esasları geçerlidir.

Eğitime Destek Programı kapsamında kentte eğitim - öğretim faaliyetlerinde bulunan özel eğitim sınıfı öğrencilerinin okullarına ve sosyal, kültürel, sportif aktivite alanlarına ulaşımları ile öğle yemeği yardımlarını kapsamaktadır.
Yardımlar okular tarafından resmi olarak bildirilen engelli öğrencilere yönelik yapılmaktadır.Eğitime Destek Programı kapsamında kentte öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik gerçekleştirilen öğle yemeği yardımlarını kapsamaktadır.
Yardımlar okular tarafından resmi olarak bildirilen ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik yapılmaktadır.

Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi kentlinin ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik gerçekleştirilen sıcak yemek ve erzak yardımlarını kapsamaktadır.
Mahalle muhtarlıkları tarafından resmi olarak bildirilen ihtiyaç sahibi kentlilere yönelik komisyonca gerekli incelemeler gerçekleştirildikten sonra yapılmaktadır.Yardımlaşma ve dayanışmayı arttırmak, yoksulluğun azalması, israfın önlenmesi, toplumsal barış ve hoşgörüyü arttırmak adına geliştirilen “Sosyal Market" projesi bir toplumsal dönüşüm projesidir.
Kent içerisinde ihtiyacından fazla, kullanılmış fakat kullanılabilir nitelikte olan veya kullanılmamış ayni yardıma elverişli eşyalara sahip kişilerden bu eşyaların toplanması, kullanılabilir hale getirilmesi ve kent içerisindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması amacını taşımaktadır.

ADRES: Cevatpaşa Mahallesi Pirireis Caddesi No: 65/1


TELEFON: 2178915

Çanakkale Belediyesi, kentliye yaşamının her alanında kolaylık sağlayacak farklı projeler ile hizmet üretmeye devam ediyor. Bunlardan en yenisi olan ve kentimizde bulunan doğum yapan ( 0-6 ay ) kadınlara yönelik hazırlanan “Hoş geldin Bebek Paketi” projesi, hayata geçti.

Yeni doğum yapan kadınların faydalanabileceği Hoş geldin Bebek Paketi; bebek şampuanı, bebek pişik kremi, banyo süngeri, banyo havlusu, zıbın takımı (tulum, önlük, şapka, çorap, uzun kollu çıtçıtlı body), penye battaniye, bebek bezi, ıslak mendil, termometre, tırnak makası ve granül çamaşır deterjanını içeriyor.

Paketten faydalanmak için Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Sosyal İşler Birimine başvurabilirsiniz.

Gereken Evraklar

*Bebeğin doğum belgesi

*İkametgâh

*Bebeğin nüfus cüzdanı fotokopisi

 

(Paketten faydalanacak aile Çanakkale Belediyesi merkez ve mücavir alanda ikamet etmelidir.)

 

 

ÇANAKKALE BELEDİYESİ

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

444 17 17 - 1126

Kentimizde dayanışma ve katılımı sağlamak, insan ilişkilerini geliştirmek amacıyla özellikle sosyal hizmet etkinliklerinde gönüllü kadın ve gençlerle hareket edilmektedir. Bu kapsamda Çanakkale Belediyesi'nce Kent Gönüllülerine tahsis edilen gönüllü ofisinde yardımlara ilişkin hizmetler yürütülmektedir. Ayrıca ramazan ayı sıcak yemek yardım çalışmalarında, Altın Yıllar Yaşam Merkezimizde, Taziye ziyaretlerimizde ve Yaşlılara Evde Hizmet ve Bakım Projesinde gönüllülerimiz Belediyemiz ile birlikte çalışmalar yürütmektedir. Kent Gönüllüsü olmak için Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne 1 adet vesikalık fotoğrafla başvuruda bulunabilirsiniz.
Uygulamada İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Yönetmeliği geçerlidir.


Sosyal belediyecilik anlayışıyla farklı çalışmalara imza atan Çanakkale Belediyesi, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü ve engelli bireylerin yaşamlarına kolaylık sağlamak, ihtiyaçlarını karşılanmasında yardımcı olmak ve destek sunmak amacıyla “Evde Hizmet ve Bakım Projesi”ni hayata geçirmiştir.
Evde Hizmet ve Bakım Projesi kapsamında; ihtiyaç sahibi yaşlılarımızın ve engelli bireylerimizin tüm kişisel bakımlarını (saç-sakal tıraşı, manikür ve pedikür) yapılmaktadır.Huzurlu ve sağlıklı bir ev ortamında yaşama imkânı sağlamak amacıyla ev temizliklerini yaparak yaşam kalitelerini yükseltilmektedir. “EVDE HİZMET VE BAKIM PROJESİ”KRİTERLERİBu hizmetlerden İHTİYAÇ SAHİBİ 65 yaş üzeri kentlilerimiz ve hayatını başkasının yardımı olmadan devam ettiremeyecek engelli hemşehrilerimiz yararlanabilecektir. Mahalle muhtarlıkları ile işbirliği içerisinde yürütülecek olan proje için talep sahipleri 444 17 17 nolu Çanakkale Belediyesi Çağrı Merkezini arayarak ya da muhtarlıkları aracılığı ile belediyemizden randevu alabilirler.

TEMİZLİK GÜNLERİ: Her Pazartesi-Cuma ( 13.00-17.00 saatleri arası )

KUAFÖR VE BERBER HİZMETİ: Perşembe ( 15 günde bir )

TEL : 444 17 17

Çanakkale Belediyesi'nin sosyal kapsamlı hizmetlerinden biri olan Duş ve Çamaşır Merkezi, başta öğrenciler olmak üzere, gündelik yaşamlarında duş alma ve çamaşır yıkama olanağı bulamayan kentlilerimize yönelik hazırlanan hizmettir.Duş ve Çamaşır Merkezi kullanımı için İl Emniyet Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Mahalle Muhtarlıklarının yönlendireceği ve evlerinde ya da kaldıkları mekanlarda yapılan tespitler neticesinde kişilerin kart başvurusunu onaylanacaktır.

Adres: Barbaros Mahallesi Troya Caddesi Arma Sokak No 4/2

Tel:2181229

Çalışma Gün ve Saatleri : Hafta İçi Hergün ve Cumartesi 09:00 / 18:00

Eğitime Destek Programı kapsamında ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine yönelik  öğrenim dönemi boyunca gerçekleştirilen nakdi yardımları kapsamaktadır.
Uygulamada Sosyal Hizmet Ve Yardım Yönetmeliği esasları geçerlidir.

Yardımlar, T.C Başbakanlık Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden gerçekleştirilmektedir.