Sayfa yükleniyor

Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan'ın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı


Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan'ın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı

Geçmişten günümüze insanı var eden, geliştiren, ilerleten her şey, emek sayesinde olmuştur. İnsanın ortaya koyduğu emek, yaşamsal önemi sebebiyle kutsaldır aynı zamanda. Ancak ne var ki tarih boyunca emeğin kutsallığının görmezden gelindiğine, emekçinin hakkının sömürüldüğüne, bununla birlikte gelir dağılımındaki eşitsizlik, iş güvenliği ve sağlığının hiçe sayılması, baskı gibi insan hak ve özgürlüklerine de aykırı uygulamalara şahit olmaktayız. Dünya genelindeki bu olumsuz tablo her dönemde karşımıza çıkmaktadır.

Oysa ki dünyada, her alanda nereye baksak işçinin, emektarın alın teri vardır. Toplum hayatı; iş, emek üzerine kurulmuştur. Eğitimde, sağlıkta, sanatta, sporda, tarlada, okulda, ofiste akla gelebilecek her alanda görünür-görünmez emekçilerin hakkı, el izi, alın teri vardır. Onların emeklerinin karşılığını alabilmesi, haklarının korunması hukuken ve vicdanen elzemdir.

Tarihçesi 1800’lü yıllara dayanan ve tüm dünyada kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde her zaman olduğu gibi bu sene de birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele için alanlarda olacağız. Tüm emekçilerin haklarını layıkıyla alabilmesi, ihmalkarlıklarla ortaya çıkan iş kazalarının yaşanmaması, hiçbir çocuğun ‘işçi’ sıfatıyla anılmaması, herkesin eşit, adil bir şekilde, özgürce ve kardeşçe yaşayabilmesi temennimizi bir kez daha dile getireceğiz.

Toplum yaşamı adına her alanda üreten, hizmet veren, beden ve akıl gücü ile alın terini ortaya koyan tüm işçi ve emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, emeğin karşılığının her anlamda yerini bulmasını temenni ediyor; geçmişten günümüze emek mücadelesinde kaybettiğimiz tüm kardeşlerimizi de rahmetle anıyorum.


Saygılarımla

Ülgür GÖKHAN

Çanakkale Belediye Başkanı