Sayfa yükleniyor

Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan'ın Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan'ı Anma Mesajı


Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan'ın Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan'ı Anma Mesajı

Toplumun aydınlanmasına, demokrasinin, Cumhuriyet değerlerinin yüceltilmesine gönlünü vermiş, baskı ve tehdit altında dahi düşüncelerini dile getirmekten vazgeçmemiş, hayatını Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ilkelerini yaşatmaya adamış büyük bir aydın, çok kıymetli bir yazardı Uğur MUMCU… Ne yazık ki korkusuzca gerçeğin peşinden koşan dürüst gazetecilik ilkeleri ve kaleminin gücüyle sürdürdüğü onurlu yaşamı; otomobiline yerleştirilen bombalı düzeneğin patlaması sonucu ellerinden alındı. Acımasızca yaşamdan kopartıldığı 24 Ocak 1993’ten bu yana tam 29 yıl geçti.

Bir başka acı olay da 11 yıl önce, 24 Ocak 2001’de Diyarbakır’ın başarılı ve idealist Emniyet Müdürü Gaffar OKKAN’ın makam aracında uğradığı alçak saldırı sonucu yaşandı. Ne yazık ki failleri meçhul bu cinayetlerin öznelerinden birisi bu ülkenin çok kıymetli aydını, diğeri ise başarılı bürokratı idi. Yaşadığımız üzüntü ise aradan geçen onca süreye rağmen hiç dinmedi.

Tüm bu hislerimle, gazeteci yazar Uğur Mumcu ile Diyarbakır Eski Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı ölümlerinin yıl dönümünde; baskılara, zulme ve kötülüklere inat yaktıkları ışığın aydınlığında saygı ve rahmetle anıyorum.

Saygılarımla.

Ülgür GÖKHAN
Belediye Başkanı