Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Adalet Meydanı ve Adalet Heykelinin Açılışı 24 Ocak'ta Gerçekleşecek


Adalet Meydanı ve Adalet Heykelinin Açılışı 24 Ocak'ta Gerçekleşecek

Kent merkezinde 18 Mart Stadyumunun hemen yanında yer alan ve halk arasında ‘üçgen park’ olarak bilinen alanda çalışmaları tamamlanan Adalet Meydanı ve Adalet Heykelinin açılış töreni, 24 Ocak 2019 Perşembe günü saat 16.00’da gerçekleşecek.

Çanakkale Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yeni düzenlemelerle kentin en hareketli noktalarından birinde daha, kentlilerin ve çocukların daha verimli kullanabileceği yeni bir alan yaratıldı. Meydana herkes için son derece anlamlı ve vazgeçilmez bir kavram olan “Adalet” ismi verildi. Toplamda 1077,38 m² büyüklüğündeki Adalet Meydanı’nın 650 m²’si yeşil alan olarak, 160 m²’lik kısmı da çocuk oyun alanı olarak düzenlendi.

Çalışmaların tamamlandığı Meydanı özel hale getiren ise, park alanında Çanakkale için özel olarak tasarlanmış olan Adalet Heykelini içinde barındırmasıdır. Çanakkale’de binlerce yurttaşın katılımıyla 2017 yılı Ağustos ayında düzenlenen Adalet Kurultayı sırasında, katılımcıların isimleriyle tuğla tuğla örülen kaide üzerinde, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e ait Adalet Tanrıçası Themis Heykeli bulunmaktadır. Heykelde; kadın ile bağımsızlık, göz bağı ile tarafsızlık, kılıç ile doğruluk ve güç, terazi ile denge, eşitlik ve adil yargılanma betimlenmiştir.

Ana yapısını tuğlaların oluşturduğu heykel, 6 adet sütundan oluşan güneş şeklinde bir duvar kitlesi olarak tasarlanmıştır. Tasarlanan yapıda ana düşünce olarak; din, dil, ırk, cinsiyet, düşünce ayrımı olmaksızın tüm insanların ancak el ele bir araya gelerek adaleti yüceltebileceği düşüncesi sembolize edilmiştir.

Cevatpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No.25’te bulunan Adalet Meydanı ve Adalet Heykelinin 24 Ocak 2019 Perşembe saat 16.00’da gerçekleşecek açılışına tüm kentlilerimiz davetlidir.
18.01.2019 14:05