Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Başkan Gökhan Örgü File Üreten Kadınlar İle Buluştu…


Başkan Gökhan Örgü File Üreten Kadınlar İle Buluştu…

Çanakkale Belediyesi ile Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi tarafından naylon poşet yerine file kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile hayata geçirilen proje kapsamında, mahalle meclisi çalışma ofisinde 25 kadın tarafından el örgüsü file üretimi gerçekleştiriyor.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Fevzipaşa Mahalle Meclisini ziyaret ederek, burada el emeği örgü file üretimi yapan kadınlar ile bir araya geldi. File çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Gökhan, kadınlar ile sohbet ederken, örgü file eğitmeni Osman Hikmet Türen'den de çalışmalar hakkında bilgi aldı.

"Kadınlara İş İmkanı Oldu"

Çanakkale Belediyesi'nin çevre duyarlılığı konusunda yürüttüğü projelere bir yenisinin daha eklendiğini ifade eden Başkan Gökhan; "Fevzipaşa Mahalle Meclisi Çalışma ofisinde kadınlara file yapımını öğrettiler. Bu fileleri biz de belediye olarak alacağız ve pazarda değerlendireceğiz. Vatandaşlara dağıtacağız. Amaç burada naylon poşet kullanmamak ve bu filelerden faydalanmak. Bu çalışma Fevzipaşa Mahallesindeki kadınlara iş imkanı oldu. Hem de çevreye duyarlılığımızı ortaya koyduk.

"Ücretsiz Dağıtacağız"

Çanakkale'de poşet kullanımını azaltmak amacı ile file üretiminin yanı sıra farklı projelerin de hayata geçirileceğini ifade eden Başkan Gökhan; “Çanakkale halkı naylon poşet kullanmama konusuna çabuk adapte olur. Bez torba siparişi de verdik. Bu fileleri yapmaya devam edeceğiz. Ücretsiz dağıtacağız. Daha sonra şöyle bir planlamamız var; evlerdeki gazeteleri toplayıp, onlardan kese kağıdı yapacağız. Ağza temas edecek meyve sebze olmaz ama patates, soğan gibi ürünler için bu kese kağıdından faydalanılacak. Bu sayede hem gazetelerin geri dönüşümünü sağlayacağız hem de naylon poşetten bir kez daha kurtulmuş olacağız. Bunu yoğun olarak takip edersek başarırız diye düşünüyorum" dedi.

Çevre Duyarlılığı Gelişimine Katkı Sunulacak

Fevzipaşa Mahalle Meclisi çalışma ofisinde düzenlenen projeyle file kullanımının yaygınlaştırılması ve kadınların kendi alışveriş çantalarını el emeğiyle üretmeleri hedefleniyor. File seferberliği başlatan kadınlar tamamen örgüden, el emekleriyle file yaparak hem alışverişlerde, pazarda file kullanımının artmasına hem de çevre duyarlılığının gelişmesine katkı sunacaklar.

https://www.youtube.com/watch?v=-56eiOMoLEQ
14.01.2019 15:07