Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Çanakkale Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı


Çanakkale Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı


Çanakkale Belediyesi ve DİSK Genel İş Sendikası arasında 2024 yılını kapsayan toplu iş sözleşmesi için imzalar atıldı.

Başkanlık Makamı Toplantı Salonunda gerçekleşen törene Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla Kenar, Özleyiş Çetin, Çanakkale Kentsel Hizmetler Tic. ve San. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sürücü, DİSK Genel İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Serkan Keskin, İnsan Kaynakları Ve Eğitim Müdürü Hülya Aydın, Mali Hizmetler Müdürü Hakan Aydoğmuş ve sendika yöneticileri katıldı.

Çanakkale Belediyesi kadrolu işçileri ile Çanakkale Kentsel Hizmetler Tic. ve San. A.Ş'ye bağlı işçileri kapsayan sözleşmenin imza töreninde konuşan Başkan Gökhan; “Çanakkale Belediyesi ve sendikamız arasında yapılan anlaşma sonucunda kadrolu işçilerimizin 31 Aralık 2023 tarihinde almış oldukları yevmiyelerine yüzde 70  zam uygulanmıştır. Uygulanan zam ile birlikte en düşük yevmiyemiz 841,77 TL olmuştur. İşçilerimizin eline geçecek en düşük maaş 30.000,54 TL olmuştur. Bunun yanında maaşla birlikte ödenen yemek bedeli, öğrenim yardımı, sosyal destek yardımı, elektrik ve ısınma yardımına yapılan iyileştirme ve ikramiye ile birlikte kadrolu işçilerimizin maaşlarına yapılan zam yüzde 90 olmuştur. Sözleşme gereği ayrıca 2024 yılının ikinci altı ayında ise TÜİK tarafından belirlenen TÜFE oranında ücret zammı yapılacaktır. Ancak aynı tarih aralığında asgari ücrete zam yapılması durumunda ise; bu oranlardan hangisi yüksek ise o artış oranı yevmiyelere uygulanacaktır” dedi.  

Konuşmasını sürdüren Başkan Gökhan; “Çanakkale Belediyesi iştiraki olan Çanakkale Kentsel Hizmetler Tic. ve San. A.Ş ile sendikamız arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde ise yine kadrolu işçilerimizde olduğu gibi yevmiyelere yüzde 70 oranında zam uygulanmıştır. Bu artış ile birlikte şirket işçilerimizin en düşük yevmiyesi ise 813,33 TL olmuştur. Yine yevmiyeye uygulanan zammın yanı sıra yemek bedeli, öğrenim durumu, elektrik ve ısınma yardımı gibi kalemler ile birlikte toplamda yapılan zam oranı yüzde 90 olmuştur. Yapılan zam ile birlikte şirket işçilerimizin en düşük maaşı 27.041,54 TL olmuştur. Kadrolu işçilerimizde uygulanacak olan ikinci 6 ay zammı aynı şekilde şirket işçilerimize de uygulanacaktır. Tüm bunların yanında şirket işçilerimizin yıllık 40 yevmiye olan ikramiyeleri ile 60 güne çıkarılmıştır” dedi.

Başkan Gökhan'ın ardından söz alan DİSK Genel-İş Çanakkale Şube Başkanı Serkan Keskin ise sıkı bir çalışma sürecinin ardından sözleşmenin zamanında imzalanması nedeni ile mutluluk duyduğunu ifade ederek, sözleşmenin hazırlanması sürecinde emeği geçen tüm sendika temsilcilerinden yönetimine ve belediye işçilerinden belediye yöneticilerine teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından sözleşmenin hayırlı olması temenni edilirken, Başkan Gökhan ve Sendika Başkanı Keskin, karşılıklı olarak sözleşmeyi imzaladı.


05.02.2024 17:16