Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Cumhuriyet Meydanı Yenileme Projesi Başlıyor


Cumhuriyet Meydanı Yenileme Projesi Başlıyor

Cumhuriyet Meydanına Yeni Bir Dokunuş, Yeni Bir Soluk…

Çanakkale Belediyesi tarafından, kentin en önemli açık kamusal alanlarından biri olan Cumhuriyet Meydanı'nda hem kentin tarihi dokusuna saygılı hem de sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelere olanak sağlayacak şekilde yeni düzenlemeler gerçekleştirilecek. Kent Meydanı, yapılan düzenlemeler ile birlikte yeni ve işlevsel bir görünüm kazanacak.

Kentin tarihi meydanı olan Cumhuriyet Meydanı için Çanakkale Belediyesi tarafından başlatılan ve yürütülen çalışmalar kapsamında; 24 Ekim 2022 tarihinde “Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu” kararı ile mimari avan proje onaylanırken, ardından hazırlanan uygulama projeleri ile birlikte Meydan, 1. Etap çalışmalarına hazır hale getirildi.

1. Etap proje alanı mevcut Meydana ilave edilen alanlarla birlikte yaklaşık 5.550 m²'lik alanı kapsarken, çalışmalar doğrultusunda; Cumhuriyet Meydanı'nın İskele Meydanı, kentin sık kullanılan arteri olan Demircioğlu Caddesi ve Muammer Aksoy Parkı ile sirkülasyon bağının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında; mevcut meydan alanında yıpranan zemin kaplamaları yenilenerek, tasarımda süreklilik, yönlendirme ve dinamizm algısı yaratması amacıyla zemin kaplamaları organik bir formda kullanılacaktır. Meydanda sert zemin etkisini yumuşatmak amacıyla, yeşil çim alanlar oluşturulacak ve tercih edilen herdem yeşil bitkiler ile yeşil dokuda süreklilik sağlanacaktır. Meydan içerisinde oturma alanları oluşturulacak ve çevresi bitkilendirme ile gölgelendirilecektir. Cumhuriyet Meydanı içerisinde bulunan Atatürk Heykeli'nde de düzenlenmeler yapılacaktır.

Cumhuriyet Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Projesi 1.Etap için 15 Ağustos 2023 tarihi itibariyle çalışmalar başlamış olup, alanın en kısa sürede kentlilerimizin hizmetine yeniden sunulması hedeflenmektedir.

Başkan Gökhan da Meydanda İncelemede Bulundu

Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilecek olan yenileme projesi öncesinde alanda Belediye Başkan Yardımcıları ve teknik ekip ile birlikte incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, proje kapsamında meydanda yapılacak olan düzenlemelere ilişkin bilgi aldı. İnceleme gezisinin ardından projeye ilişkin açıklamada bulunan Başkan Gökhan; “Cumhuriyet Meydanı, Çanakkale'nin en eski meydanı. Bu alan Çanakkalelilere uzun yıllar boyunca tören ve etkinlik alanı olarak hizmet verdi. Bir de burada bir Atatürk heykelimiz var. Bu heykelimizin özelliği, Atatürk'ün sağlığında yapılan heykellerden biri olması. O nedenle heykelimizi de aynen muhafaza ederek yerini değiştireceğiz. Heykelimizi meydandaki eski yerine koyacağız” dedi. 

Proje kapsamında meydanın genişletileceğini ifade eden Başkan Gökhan; “5 bin 500 metrekare bir alanı A'dan Z'ye yapılandıracağız. Meydanın yanında bulunan yolu kapatıyoruz. Eski yurt binasının bulunduğu alanı da meydanımızın içerisine katarak meydanımızı daha da genişletiyoruz. Altyapı çalışmalarını tamamlayacağız, ardından üstyapı çalışmaları ve bir takım peyzaj düzenlemeleri ile yaklaşık 4 ay içerisinde meydanımızı tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

Haberin videosu için TIKLAYINIZ


16.08.2023 14:00