Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Çanakkale'de Su Musluktan İçilir!


Çanakkale'de Su Musluktan İçilir!

Kısa bir süre önce yapımı tamamlanarak faaliyete geçen, ileri teknolojik tasarıma sahip ikinci kademe içme suyu arıtma tesisi ile Çanakkale’de sular, güvenle musluklardan içilmeye devam ediyor.

Çanakkale Belediyesinin insan sağlığını gözeten, çevre ve doğaya saygılı, kaynakların sürdürülebilirliğini ön planda tutan çalışmalarından biri de içme suyunun arıtılması işlemidir. Kente uzun yıllar hizmet veren bir önceki tesisin kullanım ömrünü tamamlaması, ayrıca kentin artan nüfusu ve gelişen teknoloji göz önünde bulundurularak projelendirilen ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan 2. Kademe İçme Suyu Arıtma Tesisi, bir süre önce Çanakkale Belediyesine devredildi.

Kentimizin tek su kaynağı olan Atıkhisar Barajından gelen suların arıtıldığı tesis, kentin nüfusuna ve ihtiyaçlarına yetecek kapasitede hizmet vermektedir.

Son teknolojiyle yürütülen arıtma işlemlerinin yanı sıra tesisin çıkış suyu, sürekli denetim altındadır. Haftanın yedi günü hem barajdan tesise gelen hem de tesiste arıtılan çıkış suyunun kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri Çanakkale Belediyesi teknik ekibi tarafından yapılır. Ayrıca şebekeden de hem İl Sağlık Müdürlüğü teknik ekibi hem de Belediyemiz teknik ekipleri tarafından numuneler alınarak kontroller gerçekleştirilir. Arıtma işlemi ve analizler İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kapsamında titizlikle yürütülür.

Diğer bir deyişle Çanakkale’de sular, güvenle musluklardan içilmeye devam etmektedir…


03.02.2023 14:17