Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Çanakkale Belediyesi Olası Kuraklığa Karşı Alternatif Su Kaynakları Yaratıyor…


Çanakkale Belediyesi Olası Kuraklığa Karşı Alternatif Su Kaynakları Yaratıyor…

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel ısınmanın etkilerine yakinen şahit oluyoruz. Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişiklikleri ve buna bağlı olarak yağış rejimlerindeki değişimler ile birlikte tüm su kaynakları tehlike altında.

Yaptığımız tespitlere göre kentimizin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajımızda da yağış azlığına bağlı olarak doluluk oranı yüzde 42,5 seviyelerine gerilemiştir.

Bu nedenle kentimize alternatif su kaynakları yaratma ihtiyacı doğmuş ve Çanakkale Belediyesi olarak 2020 yılında jeofizik ve hidrojeolojik etütler yapılarak şehrimizin muhtelif noktalarında yer altı suyu rezerv ve kalite tespit çalışmalarına başlanmıştır.

Bu araştırmalar sonucunda tespit edilen verimli bölgelerde, 2022 yılı sonu itibariyle dört adet sondaj kuyumuz tamamlanmış olup enerji nakil hatları çekilmiştir. 2023 yılında bu kuyulardan Yeni Arıtma Tesisimize iletim hatları tamamlanacaktır. Üretilecek olan yer altı suyu, hidrolojik denge gözetilerek, yaşanabilecek kuraklık durumlarında arıtılarak şehir şebekesine verilebilecektir. Önümüzdeki yıllarda, gerçekleştirilecek sondajlar ile yer altı suyu kapasitemiz arttırılarak kuraklık nedeniyle yaşanabilecek su sıkıntılarının önüne geçilebilmesi hedeflenmektedir.

Çanakkale Belediyesi olarak yaşanması olası kuraklık sorununa karşı tüm bu çalışmalar devam ederken göz ardı edilmemesi gereken en büyük konu ise su tasarrufudur. Bilinçli su kullanımı ile kaynaklarımızın ömrünü uzatmak elimizde.

Tasarruf yöntemlerine ise bakacak olursak alacağımız küçük önlemler ile tonlarca suyu israf olmaktan kurtarabiliriz.

Örneğin;

*Bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinasında yıkamak,

*Tuvaletlerde çift kademeli rezervuar kullanmak,

*Ekonomik duş başlığı kullanmak,

* Damlatan muslukları tamir ettirmek,

* El yıkarken, diş fırçalarken ve tıraş olurken suyu doğru kullanmak,

* Çamaşır makinalarımızı tam doluyken çalıştırmak,

* Mutfakta kullandığımız kirli olmayan suları bahçe ve çiçek sulamalarında kullanmak,

* Sebze ve meyveleri akan su yerine bir kapta birikmiş suda yıkamak,

* Bahçe ve tarla sulamalarımızda hortum ve fıskiye yerine damla su sistemini tercih etmek,

* Halılarımızı silerek temizlemek evde basitçe uygulayabileceğimiz temel tasarruf yöntemlerinden en önemlileridir.09.01.2023 15:39