Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

“Deniz Kirliliğine Karşı Hep Birlikte”


“Deniz Kirliliğine Karşı Hep Birlikte”

“Deniz Kirliliğine Karşı Hep Birlikte” sloganıyla Çanakkale Belediyesi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ortaklığında deniz kirliliğine karşı farkındalık etkinliği, 20 Ekim 2022 Perşembe günü gerçekleştirildi. Etkinlik alanındaki Okyanus Tüneli, 23 Ekim 2022 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Karina Deniz Kültürü Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliğe Belediye Başkan Vekili M. İrfan Mutluay, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer- Landrut, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, serbest dalış branşında dünya rekortmeni milli sporcu Birgül Erken, öğrenciler ve çok sayıda kentli katılım gösterdi. 

Karina Deniz Kültürü Merkezi'nin gezilmesi ile başlayan etkinlikte, ilk olarak minik öğrenciler ile bir araya gelen katılımcılar, öğrencilerin oyunlarına eşlik etti. Merkez binasını gezerek, buradaki çalışmalara ilişkin bilgi alan katılımcılar, ardından deniz kirliliğine dikkat çekmek amacı ile merkez bahçesine kurulan “Dijital Okyanus Tüneli”ni gezdi. Denize atılan atıkların deniz ekolojisine verdiği zararı anlatan sinevizyon gösterisi ile devam eden etkinlik hakkında konuşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, deniz kirliliğinin tüm dünya için önemli bir sorun olduğunun altını çizdi. 

“Kirlilik Karadan Başlıyor”

Konuşmasında deniz kirliliğinin karadan başladığının altını çizen Landrut; “Denizlerdeki kirliliğin engellenmesi ve denizlerdeki ekosisteminin bozulmasının yavaşlatılması konusunda Avrupa Birliği'nin diğer ülkelerinde ve dünyanın birçok noktasında çalışmalar çok öncesinden başlatıldı.  Denizlerdeki kirlilik bütün dünya için önem arz ediyor. Ancak denizdeki bu kirlilik, bu çöp sadece denizde başlamıyor. Aslında karada başlayan bir kaynak. Dolayısıyla bununla bağlantılı olarak bizler Avrupa Birliği hibesiyle başlatılan ve Avrupa Birliğince fonllanmış olan bir projeyi bugün ziyaret etme fırsatı bulduk. Bu proje Çanakkale'de başarı öyküsünü yazmış olan katı atık ayırma tesisleridir. Çanakkale Belediyesi bu projeye Avrupa Birliği hibesiyle başlamış, daha sonra kendi sağlam adımlarını atmaya devam etmiştir. Burada bizler bu projelerle kaynakta kirliliği önlemeye çalışıyoruz. Karada başlayan çalışmalarda tüketimin azaltılmasıyla ve geri dönüşüm döngülerinin de iyi bir şekilde kullanılmasıyla kirliliğin önüne geçmeye çalışıyoruz. Bugün buradaki turumuza başladığımızda ilk temasımız çocuklar doldu. Zira geleceğe olan en önemli mesajlar onlar aracılığıyla olacaktır” dedi.

“Dünyanın Son Kullanıcıları Bizler Değiliz”

Etkinlikte söz alan Belediye Başkan Vekili M. İrfan Mutluay ise, deniz kirliliğine karşı farkındalık oluşturulması amacı ile düzenlenen etkinliğin amacına ulaşmasını temenni ederek; “Çevremizdeki illere, diğer ülkelere baktığımızda örnek sayılabilecek tesisleri, çevreci yatırımları bir bir hayata geçirdik. Bunun ilk adımını da sabah ziyaret ettiğimiz katı atık depolama tesisidir. Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hayata geçirdiğimiz projeyi şu anda entegre tesisler ile devam ettiriyoruz. Mekanik ayrıştırma, enerji üretimiyle birlikte yüzde 60'lara varan oranda geri dönüşümü sağlamak istiyoruz. Bunun dışında atık su da ileri düzeyde arıtma tesislerini hayata geçirdik. Bunun ödülü olarak barışın kentinde masmavi bir denize sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Kentimizde mavi bayraklı plajlara sahibiz. Bunun da Çanakkale halkı için yapmış olduğumuz çevreci yatırımların bir ödülü olduğunu söylemek istiyorum. Bu kirliliğin sebebi aslında kara. Karadaki atıklar, plastikler, evsel atıklar ve sanayi atıkları denizleri ve su kaynaklarımızı kirletiyor. Buradaki biyo-çeşitlilik her geçen gün azalıyor Dünyanın son kullanıcıları bizler değiliz” dedi.

“Kirliliğe Kendi Gözlerimle Şahit Oluyorum”

Etkinlikte son olarak söz alan Milli sporcu Birgül Erken ise “Büyükelçimizin nezdinde bütün bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada canlandırdığımız kirliliğe ben kendi gözlerimle şahit oluyorum. Bu gerçekten çok acı verici” dedi.

Konuşmaların ardından etkinlik, atıklardan sanat yapılması ve felsefe atölyelerinin yanı sıra Dijital Okyanus Tüneli gezilmesi, VR gözlük gösterimi ile ÇOMÜ'lü öğrencilerin deniz kirliliğini anlatan grafiti çalışmaları ile gün boyu devam etti. 


21.10.2022 14:10