Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Belediye Başkanı Sayın Ülgür GÖKHAN'ın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı


Belediye Başkanı Sayın Ülgür GÖKHAN'ın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Kıymetli Kentlilerim, Değerli Dostlarım,

Tarihlerimiz yine Mart’ın 18’ini gösteriyor. Yüreklerimizde uçsuz bucaksız bir minnet, bir o kadar da buruk acı var. Biliyorsunuz, bu kadim şehir Çanakkale; şehitlerin destanlara sığmayan diyarıdır, bu boğaz; aşkın ve hakkın zaferi, bu destan; Çanakkale’ye göğsüyle siper olanların zafer tacıdır. Çanakkale’de rüzgârlı tepelerin üzerindeki her kitabe; savaşın, acının ardından barışın, kardeşliğin değerini anlatır.

Barışa böylesine aşık bir bilincin karşısında ne acıdır ki bugün çocuklar savaşta bile oyun oynarken, büyükler barışta bile savaş planı yapıyor. Filistin’de, Doğu Türkistan’da çocuklar ölüyor. İnsanlık dibe vurmuş olmalı ki, göçmen çocukların cesetleri sahillere vuruyor. Ukrayna’da ailesini kaybetmiş bir çocuk, sırt çantasına sığdırdığı yaşamıyla yalnız başına, ağlaya ağlaya sınırı geçerken insanlığın yüzüne dev bir ayna tutuyor.

Kıymetli Hemşerilerim,

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi; “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır.” Düşünüyorum ki insanlık ya bu savaş çemberini kıracak ya da çember daralıp hepimizi kıracaktır. Onun için ayrıştıranları da nefret dilini de yenmeliyiz. Bizi birbirimize düşman edenlere karşı; 107 yıl evvel bu küçücük kara parçasında direnenler hayata nasıl tutundularsa, tepelerine, derelerine nasıl sarıldılarsa, biz de birbirimize öyle tutunmalıyız, öyle sarılmalıyız. Dilerim; şehitler mezarında her kitabeyi öpen rüzgâr, buradan sevgiyi ve barışı dünyaya yaysın. Gözyaşının ve kanın dökülmediği bir dünya olsun. Herkesin biricik hayatını insanca, hakça paylaşımlarla, onurluca yaşadığı günler uzak olmasın.

Bun anlamlı günde, Çanakkale gibi çok özel bir şehrin Belediye Başkanı olmanın gururuyla, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, tüm kahramanlarımızı, Çanakkale Şehitlerimizi ve canlarını, ruhlarını bu güzel toprağa adayan tüm isimsiz kahramanları şükranla anıyorum. Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’inci yıldönümünde şanlı hatıralarına rahmet, minnet ve saygıyla Yaşasın Kardeşliğimiz, Yaşasın Özgürlüğümüz ve Yaşasın Barış diyerek sözlerime son veriyorum.

Saygılarımla.


Ülgür GÖKHAN

Çanakkale Belediye Başkanı


17.03.2022 09:19