Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Çanakkale Belediyesinden Kar Tedbirleri


Çanakkale Belediyesinden Kar Tedbirleri

Kentimizde hafta sonu itibariyle başlaması beklenen kar yağışı ve hava sıcaklıklarının düşmesi ile oluşacak buzlanma ve olumsuz hava koşullarına ilişkin Çanakkale Belediyesi tarafından gerekli tedbirler alındı. Olumsuz hava koşullarına yönelik kentlilerimizin de uzmanların uyarılarını dikkate alarak, tedbirli olması önem arz etmektedir.

Bu kapsamda, Çanakkale Belediyesine bağlı ekipler, beklenen kar yağışı ve buzlanmaya karşı mücadele edecek olan kar küreme araçları ve tuz serpme araçlarını hizmete hazırladı. 24 saat görev başında olacak olan ekipler, kent genelinde yaşanabilecek tüm olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla gerekli çalışmaları yapacaklar. Ekipler, ana ulaşım arterleri, kavşaklar, taşıt ve yaya köprüleri başta olmak üzere toplu taşıma ulaşım araçlarının güzergahlarının açık kalmasına öncelik vererek, kent genelinde çalışmalarını yürütecekler.

Belediye ekiplerince gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra, kentlilerimizin de olumsuz hava koşullarına yönelik gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Bu kapsamda, kentlilerimizin gerekmedikçe dışarıya çıkmamaları, dışarıya çıkmalarını gerektiren durumlarda toplu taşıma araçlarını kullanmaları, kendi araçları için ise mutlaka kar lastiği, zincir vb. önlemlerini almaları gerekmektedir. Kentlilerimizin, dışarıda bulundukları süre zarfında oluşması muhtemel sarkıtlara ve buzlanmalara karşı da dikkatli olması önemlidir.

Beklenen soğuk hava koşulları kapsamda kentlilerimizin su sayaçları ve tesisatlarında meydana gelebilecek “don” tehlikesine karşı da dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir. Bu doğrultuda; açıkta olan su borularının ve sayaçların soğuk hava ile temas etmeyecek şekilde çeşitli izolasyon malzemeleri (cam yünü, talaş, poliüretan kauçuk vb.) ile kapatılması, buz tutan su sayaçlarının ise herhangi bir ısıtıcı ile ısıtılmaması çok önemlidir.

Kentlilerimiz, Belediyeye ilişkin işlem ve su yükleme ihtiyaçlarına yönelik de hafta sonu da belediye ek hizmet binasında (balık hali yanı) mesai saatleri içerisinde açık olacak veznelerimizden ve akıllı veznelerimizden yararlanabilecekleri gibi, olumsuz hava koşullarında kıdemli kentlilerimiz ve engelli kentlilerimiz başta olmak üzere dışarıya çıkamayacak durumdaki kentlilerimiz öncelikli olmak üzere Mobil Su Yükleme ve Tahsilat Aracı da hizmet verecektir.

Çanakkale Belediyesi, ayrıca soğuk hava koşullarında sokakta kalan vatandaşlara da yardım eli uzatıyor. Bu 444 17 17 numaralı Çanakkale Belediyesi Çağrı Merkezi üzerinden Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğüne yönlendirilen talep ve ihbarlar neticesinde, sokakta kalan vatandaşların sıcak mekanlara yerleştirilmesi sağlanmaktadır.

Soğuk hava koşullarında can dostlarımızı da unutmuyoruz. Çanakkale Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından gerekli koordinasyon sağlanmış olup, kent genelindeki sokak hayvanlarına ilişkin rutin olarak gerçekleştirilen besleme ve bakım faaliyetleri, olumsuz hava koşullarında da yürütülecektir. Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, soğuk hava koşullarında ihtiyacı olduğu tespit edilen can dostları Çanakkale Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde misafir edecektir. Kentlilerimiz de kapılarının önlerine mama ve su bırakarak, can dostların beslenmesine katkı sağlayabilirler.

Çanakkale Belediyesi, kentte beklenen olumsuz hava koşulları ve oluşabilecek acil durumlara ilişkin kurulacak Kriz Masası koordinesinde 7/24 hizmet verecek olup, kentlilerimizin de bireysel olarak gerekli tedbirlerini almaları önemlidir. Acil durumlarda 112 Acil Çağrı Merkezi ve Belediyemizin 444 17 17 numaralı Çağrı Merkezi üzerinden 7/24 bizlere ulaşabilirsiniz.


21.01.2022 14:14