Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Mahkeme ÇED Kararını İptal Etti


Mahkeme ÇED Kararını İptal Etti

Çanakkale'nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı havzasında yapılmak istenen metalik madencilik faaliyetlerine karşı İda Dayanışma Derneği tarafından açılan davanın olumlu sonuçlanması nedeni ile Cumhuriyet Meydan'ında düzenlenen basın açıklaması ile mahkeme kararı kamuoyuna duyuruldu.

Atikhisar Barajına yalnızca 2 km mesafede bulunan alana, Terziler-Serçiler Köylerinde Koza A.Ş. tarafından kurulmak istenen altın - gümüş maden projesinin, ÇED olumlu kararının iptali istemiyle İDA Dayanışma Derneği tarafından açılan ve Çanakkale Belediyesi'nin de müdahil olduğu dava, Çanakkale 1. İdare Mahkemesinin 2021/2015 sayılı kararıyla ÇED olumlu kararı iptal edildi. Mahkeme Kararının kamuoyuna duyurulması amacı ile Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasına Belediye Başkan Vekili M. İrfan Mutluay, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Turan Ünüvar, STK ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

İda Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen basın açıklamasının ardından söz alan Başkan Vekili Mutluay; “Kazdağları ve Biga Yarım Adası yalnızca ülkemizin değil, endemik bitkisel çeşitliliğiyle , su kaynakları ile mitolojisi ile dünyanın en önemli değerlerinden biri. Bölgemiz bir doğa ve kültür mirası. İşte bu doğa ve kültür mirasına uzun bir süredir gerek metalik madencilik gerek kirli enerji üretimi ile saldırı yapılıyor. Bu saldırıya karşı yerel yönetimler olarak bizler, meslek örgütleri, baro, sendikalar ve doğaseverler ile birlikte göğüs göğüse, omuz omuza mücadele verdik. Bu mücadele hem hukuki alanda hem de fiili olarak sürdü. Bunun sonucunda 26 Temmuz 2019'da Su ve Vicdan Nöbeti ile bırakın ülke sınırlarını dünya sınırlarını aşan bir mücadeleyi bu topraklara hep birlikte yazdık. Bunun sonucunda da Alamos Gold'un 13 Ekim 2019'da biten ruhsat süresi iptal oldu. Böylelikle de bu şirket bu toprakları tek etmek zorunda kaldı” dedi.

Çanakkale Belediyesi'nin kentin tek kaynağı olan Atikhisar Barajı için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğini ifade eden Mutluay; “Mücadelemiz daha çok sıcakken bu sefer de Atikhisar Barajı'mızın havzasında, baraja bir buçuk iki kilometre mesafede Serçeler-Terziler projesi ile karşı karşıya kaldık. Bu sefer tehlike daha da büyüktü. Çünkü yaklaşık 200 bin insanının kullandığı tek su kaynağı tehlike altına girdi. Bununla birlikte elini taşın altına sokarak mücadeleyi başlatan İda Dayanışma Derneği'ne bizler de destek olduk. Çünkü bu suyu korumak, Çanakkale halkına temiz su sağlamak Belediyenin sorumluluğudur. Biz de bu sürecin hem hukuksal hem de fiili olarak içerisinde yer aldık. Bu mücadelemiz de sonuna kadar sürecektir. Bu süreçte karşımızda olanlar, ağaca kereste, toprağa arsa, suya da şişelere hapsedilecek ticari mal gözü ile bakarlar. Bizlerin de mücadelesi bunlara karşıdır. Hep birlikte gerek küresel gerekse bunların yereli iş birlikçilerine karşı mücadelemiz sürecek. Bu hukuksal kazanımda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçe yaşamak umudu ile hepinizi selamlıyorum” şeklinde konuştu.


06.12.2021 15:57