Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Çocuk Kültür Evi 5 Yaşında


Çocuk Kültür Evi 5 Yaşında

Çanakkale Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını yürüten ve 15 Ekim 2016 tarihinde “Dünyayı Çocuklar Yaratsın” mottosuyla kapılarını çocuklara açan Çocuk Kültür Evi 5. yılını kutluyor.

5 yıllık faaliyet süresi içerisinde 2 bin 304 üye sayısına ulaşan Çocuk Kültür Evi, çocukların kendi potansiyellerini ve ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlayacak; onların heyecan ve merak duygularını tetikleyecek; öğrenmeyi ve yaratıcılığı teşvik edecek; evrensel değerlere bağlı donanımlı bireyler olarak gelişmelerine katkı sağlayacak çalışmalar yapma misyonu ile faaliyetlerini ilk günkü heyecanı ile sürdürmektedir.

Çocuk Kültür Evi çocuk odaklı bir yaklaşımla hazırladığı programını kuruluşundan bu yana “Atölye Programları” ve “Etkinlik Programları” olmak üzere iki ana eksen üzerinden temellendirmekte ve çocuklara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri, çocuk dostu bir öğrenme ortamı sunmaktadır.

5-15 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olarak sanat atölyelerinden robotik/kodlama  atölyelerine, akıl oyunlarından müzik atölyelerine, danstan yaratıcı dramaya, çocuk korosu ve orkestrası çalışmalarından felsefe atölyelerine kadar geniş bir perspektifle atölye programları hazırlayan Çocuk Kültür Evi, rutin atölye programlarının yanı sıra  “Masal Günleri”, “Film Günleri”, “Yazar ve Sanatçı Buluşmaları” gibi etkinlik ve gösterim programları;  okullara yönelik hazırladığı “Okul Buluşmaları” programı; yaz döneminde gerçekleştirdiği “Yaz Gezi Programları” ve tarih, kent, ekoloji, barış kültürü, çocuk hakları, arkeoloji  vb. alanlarda yürüttüğü tematik atölye ve etkinlik programları ile çocukları çok yönlü olarak desteklemektedir.

Eleştirel düşünme becerilerine sahip, soru soran, sorgulayan, hayal kurabilen bireylerin yetişmesini destekleyen anlayışı ile çocukların çocukluk anılarında keyifli bir iz bırakabilmeyi hedefleyen Çocuk Kültür Evi, kuruluşundan bu yana yürüttüğü atölye programları aracılığı ile 3 bin 150 çocuk; rutin etkinlikleri aracılığı ile 6 bin 259 çocuk; tematik atölye ve etkinlik programları aracılığı ile de 5 bin 647 çocuk olmak üzere toplam 15 bin 056 çocuğa hizmet vermiştir.

Çocuk Kültür Evi, atölye ve etkinlik programlarının yanı sıra bünyesinde yer alan Çocuk Kütüphanesi ile çocuklara, okumanın keyfini ve bilgiyi keşfetmenin heyecanını yaşayabilecekleri bir ortam sunarken çocukların yanı sıra ebeveynlerin de yararlanabildiği ödünç kitap sistemi, her geçen gün güncel yayınlarla zenginleşen donanımı ve çocuklara sunduğu “Yaratıcı Okuma”, “Yaratıcı Yazma” ve “Yazar Söyleşileri” gibi etkinlikleri ile kentte okuma kültürünün desteklenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çocuk Kültür Evi üyesi olan her çocuğun koşulsuz yararlanabildiği Çocuk Kültür Evi Kütüphanesi, bugüne dek toplam 7 bin 172 ödünç kitap işlemi gerçekleştirmiştir.

Covid-19 salgın önlemleri kapsamında Mart 2020 itibariyle yüz yüze yürüttüğü programlara ara veren Çocuk Kültür Evi, salgının ve bu süreçte yaşanan sosyal izolasyonun çocuklar ve aileler üzerindeki olası olumsuz etkilerinin azaltılmasına katkı sunmak amacıyla başta üyeleri olmak üzere, hedef kitlesinde olan tüm 5-15 yaş aralığındaki çocuklara ve ebeveynlerine yönelik olarak çevrim içi içerikler hazırlayarak bu özgün içerikleri sosyal medya hesapları üzerinden takipçilerine sunmuştur. Pandemi tedbirlerinden sanat, bilim ve oyun atölyelerine, makale paylaşımlarından kitap ve film önerilerine, müzik dinletilerinden yazar sohbetlerine, çocuk hakları farkındalık videolarından ileri dönüşüm çalışmalarına kadar farklı birçok disiplinden toplam 789 içerik hazırlayarak paylaşıma sunmuş ve bu içeriklere 62 bin 344 etkileşim ve 1 milyon 9 bin 688 erişim gerçekleşmiştir.

Kuruluşundan bu yana yürüttüğü çalışmalarla çocuklara farklı birçok alanda kendi deneyimlerini edinme fırsatı sunan Çocuk Kültür Evi, 3 Temmuz-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında Eğitim Reformu Girişimi tarafından, Sabancı Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'na “Dünyayı Çocuklar Yaratsın: Çocuk Kültür Evi Modeli” çalışmasıyla başvurmuş ve konferans değerlendirme kurulu tarafından “eğitimde iyi örnek” modeli seçilmiştir.

Çocuklarla geçirdiği 5 yılın deneyimi ışığında çalışmalarını sürdüren ve 5 Ekim 2021 tarihi itibariyle yeni döneme başlayan Çocuk Kültür Evi, “çocuk dostu” informal bir eğitim ortamı ve uygulamasını hayata geçirerek çocuklara kendi öğrenme ortamlarında söz hakkına sahibi oldukları, birey olarak kabul gördükleri ve çocuk katılımını destekleyen bir öğrenme deneyimi sunduğu programına devam etmektedir.19.10.2021 14:08