Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Toplu İş Sözleşmesi İçin İmzalar Atıldı


Toplu İş Sözleşmesi İçin İmzalar Atıldı

Çanakkale Belediyesi ve Genel İş Sendikası arasında 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesi için imzalar atıldı.

Belediye Meclis Salonunda düzenlenen toplu iş sözleşmesi törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ile Genel İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan ve yönetimi katıldı. İmza töreninde konuşan Başkan Gökhan; “Genel İş Sendikası ile 2 yıllık bir toplu iş sözleşmesi imzaladık. Koronavirüs tedbirlerini aldık ama bu aşamada özellikle işçilerimizin haklarının korunması noktasında da virüs sürecinin geçmesini beklemedik. İlk yıl yüzde 10, ikinci yıl ise yüzde 15 olmak üzere iki yıllık bir sözleşme imzaladık. Bu arada başka sosyal haklarda da düzenlemeler yaptık. Aynı zamanda haftalık çalışma saatlerini 45 saatten 40 saate indirdik” dedi.

“Hedefimiz, İşçilerimizin Sıkıntılı Süreci Rahat Bir Şekilde Geçirebilmeleri”

Toplu iş sözleşmesi sürecini değerlendiren Başkan Gökhan; “Kopronavirüs nedeni ile belediyenin gelirlerinde ciddi oranda azalma oldu. Ama İller Bankasından gelen paramızda artış olduğu için, o artıştan yararlanmak sureti ile işçilerimizin haklarını verdik. Hem belediyemizin kadrolu işçilerimizden hem de belediye şirketindeki işçilerimizden hiç kimseyi bu süreçte işten çıkarmadık. Hatta bütün işçilerimizin maaşlarını zamanında alabilmeleri için mücadele ediyoruz. Hatta bugün Ramazan ayının yaklaşması ve 23 Nisan Çocuk Bayramı nedeni ile işçilerimizin ikramiyelerini veriyoruz. Ramazan Bayramı dolayısı ile de diğer ay da bir ikramiye daha vereceğiz. Buradaki hedefimiz, içerisinden geçtiğimiz sıkıntılı günleri işçilerimizin rahat bir şekilde geçirebilmeleri. Bu süreçte işçilerimizin eşleri işlerini kaybetmiş, daha fazla ihtiyaçları olabilir diye düşünüyoruz. Bu nedenle hedefimiz, işçilerimizin maaşlarını aksatmadan ödeyebilmemiz” dedi.

“Çalışanlarımız İçin Gerekli Tüm Önlemleri Alıyoruz”

Belediye çalışanlarının salgın hastalık riskinden korunması amacı ile gerekli tüm önlemlerin gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Toplu iş sözleşmesinin işçilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çalışma şartları çok önemli ve biz de buna büyük bir özen gösteriyoruz. Bu noktada Çanakkale Belediyesi çalışanlarının hiçbirinde Koronavirüs tespit edilmedi. Bunun olmaması için de çalışanlarımızın dikkatli olmasını diliyoruz. Maskelerini temin ediyoruz ve çalışma şartlarını düzenleyerek daha hijyenik ortamlarda çalışmalarını sağlıyoruz” dedi.

“Çalışanlarımızın Motivasyonunu Arttırmak İçin Düzenlemeler Yaptık”

Toplu iş sözleşmesi kapsamında engelli çocuğu olan ya da kendisi engelli olan çalışanların işe giriş ve çıkış saatlerinde de yeni düzenleme yapıldığını ifade eden Başkan Gökhan; “Toplu sözleşmede yaptığımız bir yeni düzenleme de, çocukları yüzde 40 ve üzeri ve kendisi yüzde 60’dan fazla engellilik durumu olan çalışanlarımızın çalışma saatlerinde de bir düzenleme yaptık. Bu tanıma uyan çalışanlarımız, sabah işe yarım saat geç, akşam da iş çıkışında yarım saat erken çıkacaklar. Çalışanlarımızın motivasyonlarını arttırabilmek amacı ile bu şekilde maddi ve manevi düzenlemeler yaptık” dedi.

“Önemli Kazanımlar Elde Ettik”

İmza töreninde konuşan DİSK Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Ceylan ise; “Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Bugün Çanakkale Belediyesi ile 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan bir toplu iş sözleşmesini değerli Başkanım ile birlikte imzaladık. Bu sürecin başından beri içinde olan değerli Başkan Yardımcılarımıza, müdürlerimize ve de Başkanımıza teşekkür ederim. Sözleşme ile birlikte önemli kazanımlar elde etmiş olduk. Haftalık çalışma saatimizi 5 saat düşürmek ve eş, çocuk yardımı gibi önemli kazanımlar elde ettik. Biz bir aileyiz ve bu sıkıntılı süreci hep birlikte atlatacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 2020 ve 2021 yıllarını kapsayacak olan toplu iş sözleşmesi için Başkan Gökhan ve Ceylan arasında imzalar atıldı.  


20.04.2020 13:57