Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Başkan Gökhan Güzelyalı'daki Yatırımları Yerinde İnceledi


Başkan Gökhan Güzelyalı'daki Yatırımları Yerinde İnceledi

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kent genelinde ve mücavir alanlarda hayata geçirilen ve planlanan projeleri yerinde incelemek amacı ile gerçekleştirdiği teknik inceleme gezilerine devam ediyor.

Başkan Gökhan, 22 Ocak 2020 Çarşamba günü gerçekleştirdiği teknik inceleme gezisi kapsamında ilk olarak Güzelyalı Halk Plajı arkasında kısa zaman içerisinde hizmet vermeye başlaması planlanan yeni Çanakkale Belediyesi Hizmet noktasında incelemelerde bulundu. Bu bölgede ikamet eden kentlilerimizin, kent merkezine gelmelerine gerek kalmadan belediye hizmetlerine ulaşabilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan alanda incelemelerde bulunan Başkan Gökhan, binada kentlilere sunulacak hizmetler hakkında bilgi aldı.

Başkan Gökhan, ardından Güzelyalı Dardanos Atık Su Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu. Teknik ekip eşliğinde incelemelerde bulunan Başkan Gökhan, tesisin son durumuna ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

Tesise İlişkin son durum;

Güzelyalı Dardanos Atık Su Arıtma tesisinde yapım işleri tamamlanmış olup tesis, işletmeye hazır hale getirilmiştir. Tesiste Scada otomasyon sistemlerinin testleri devam ederken, sistemin doğrulanması işlemleri de sürmektedir. Güzelyalı Dardanos Atık Su Arıtma Tesisinde uygulanan IFAS sistemiyle bakterilerin birim alandaki yoğunluğu arttırılarak, tesisin daha küçük bir alanda yerleşmesine olanak sağlamıştır.

IFAS Sistemi (Sabit Film Entegreli Aktif Çamur Sistemi)

IFAS arıtım sistemi, yoğun biyokütle içeren bir aktif çamur projesi olup, havalandırma havuzu içerisine entegre edilen sabit filmler bulunmaktadır. Bakteriler, bu filmler sayesinde hem askıda hem tutunarak büyümekte, böylece dar alanda daha çok su arıtılmakta, daha az oksijen harcanmakta ve daha az çamur üretilmektedir. Çıkış suyu kalitesi ise Türkiye'de uygulanan mevcut standartların çok üzerindedir.


Haber: Burhan Mert BALCI


22.01.2020 15:15