Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

7. Büyük Truva Deve Güreşleri Büyük İlgi Gördü


7. Büyük Truva Deve Güreşleri Büyük İlgi Gördü

7. Büyük Truva Deve Güreşleri Festivali, 19 Ocak 2020 Pazar günü gerçekleştirildi. 

Çanakkale başta olmak üzere çeşitli illerden gelen yaklaşık 180 devenin katılımı ile gerçekleştirilen etkinliğe, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Güreş Ağası Serhat Özer ile kentliler ve kente gelen misafirler de güreşlere yoğun ilgi gösterdi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın, güreş alanına gelerek vatandaşları tek tek selamlamasının ardından başlayan deve güreşleri ise ilgiyle izlendi.

7. Büyük Truva Deve Güreşleri Festivalinde bir konuşma yapan Başkan Gökhan; “Deve güreşlerimiz, kültürel bir mirasımızdır. Burada bir araya gelerek sosyalleşiyoruz. Aynı zamanda buradaki develerimizin zarar görmemeleri için de çok dikkatli davranıyoruz. Burada önemli olan develerimize herhangi bir zarar gelmeden güreşmesi. Onların da haklarını korumamız gerekir. Bunun için çok dikkatli davranıyoruz” dedi. 

Renkli görüntülere sahne olan güreşlerde develer Çanakkale Belediye Başkanlığı, Kültür Müdürlüğü, Ağalık, Salih Kahraman, Özbek Sulama Kooperatifi, Can Hastanesi, İsmetpaşa Mahallesi Muhtarlığı, Deve Güreşi Tertip Komitesi ve Hüseyin Cesur Kupaları için mücadele verdi. Mücadelelerde dereceye giren deve sahiplerine kupaları verildi. Başkan Gökhan, Çanakkale Belediye Başkanlığı Kupasının finalinde mücadele eden Kanka ve Büyük Vabis isimli develerin sahiplerine kupalarını takdim etti.20.01.2020 16:13