Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

“Çatlak” Seramikler Çanakkalelilerle Buluştu


“Çatlak” Seramikler Çanakkalelilerle Buluştu

Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi'nde “Cüneyt Er/Çatlak” Seramik Sergisi açıldı. 10 Ocak 2020 Cuma günü açılan sergi, 29 Mart 2020 Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak.
 
Seramik Müzesi'nde düzenlenen açılış etkinliğine Belediye Meclis Üyeleri Birten Sarıbaş ve Fatma Kaynaş'ın yanı sıra çok sayıda kentli katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında açtığı sergilerle bilinen Sanatçı Ahmet Cüneyt Er, Çatlak isimli sergi ile Çanakkalelilerle buluştu. Çanakkale'nin seramik durağı Seramik Müzesi, yaklaşık üç ay boyunca sergiye ev sahipliği yapacak. Ayrıca, sergide yer alan eserler ilgilileri tarafından satın alınmaya da açık olacak.


 Sanatçı Ahmet Cüneyt Er Hakkında:

Sanatçı Ahmet Cüneyt Er, ilk ve orta öğrenimini babasının mesleği dolayısıyla Artvin, Adana ve Hakkari'de tamamladı. 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik-Cam bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu'nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1998 yılında “Çay Kültürü ve Buna Bağlı Olarak Endüstriyel Üretim Çay Takımlarının İncelenmesi” başlıklı tezi ile Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Ana Sanat Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı. 2011 yılında “Seramikte İşlevsel Simge Biçimlerin Araştırılması ve Plastik Biçim Olarak Çömlekçi Tornasında Üretilmesi” adlı tezi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nden sanatta yeterliğini aldı. 2018 yılında doçent oldu. Halen Anadolu Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Yurt içinde ve yurt dışında kişisel sergileri olan sanatçı pek çok karma sergiye katılmıştır. Eserlerinden bazıları yurt içinde ve yurt dışında çeşitli müze ve üniversite koleksiyonlarında yer almaktadır. Kore, Tayland, Tunus, Makedonya, Bulgaristan, Hırvatistan, Slovenya'da düzenlenen sempozyumlara davetli sanatçı olarak katılmış ve eserler üretmiştir. Eserlerini çömlekçi çarkı kullanarak şekillendirmekte olup, çoğunlukla seramik çaydanlık üretmektedir.

Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu tarafından düzenlenmekte olan “Uluslararası Sanat sempozyumu” ve “Uluslararası Seramik Pişirim Çalıştayı” “Anagama” etkinliklerinde sempozyum ve çalıştay başkanlığı yapmaktadır.13.01.2020 16:12