Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

TroyMUN'da Gençler İklim Değişikliğini Tartışacak


TroyMUN'da Gençler İklim Değişikliğini Tartışacak

Çanakkale'nin tek Model Birleşmiş Milletler (MUN) Konferansı olan ve bu sene üçüncüsü düzenlenen TroyMUN Konferanslarının açılış seremonisi 11 Kasım 2019 Pazartesi günü gerçekleştirildi.

11-17 Kasım 2019 tarihleri arasında ‘İklim Değişikliği' teması altında gerçekleşecek olan ve Çanakkale Belediyesinin de destek verdiği konferansın açılış etkinliğine Çanakkale Belediye Başkan Vekili Deniz Erdem, Belediye Başkan Yardımcısı Özleyiş Çetin, Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi Güneş Pehlivan, ÇTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Birce Bilici Şimşek, Çanakkale Koleji Kurucu Vekili Özgür Karakaş başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri, TroyMUN yönetimi ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Gençlerin iklim değişikliğini tartışacağı konferansların açılış etkinliğinde bir konuşma yapan Belediye Başkan Vekili Deniz Erdem, “Barışın ve Özgürlüklerin Kenti Çanakkale'de bu anlamlı buluşmayı gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma gösteren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Burada, dünyanın sorunlarını tartışmak için ülkenin her yerinden gelen parlak genç kadınlar ve genç erkekler görüyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Sizlerle gurur duyuyorum. Önce şehir, sonra ülke ve son olarak da yaşadığımız Dünyayla ilgili sorunlara ilişkin yeni fikirlerin düşünülmesi, araştırılması ve ortaya çıkarılması hepimizin görevidir. Sorunlar, yalnızca onları içselleştirerek, sorunlar için endişe duyarak ve çözüm önerileri paylaşılarak çözülebilir. Programınızın yoğun olduğunu ve konuşacak çok şeyin olduğunu biliyorum, ancak “İklim Değişikliği” konunuz çok önemli. Bizler de kentimizde doğamızı savunmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Güneş enerjisi projelerimizi gün geçtikçe geliştiriyor ve yeşil şehir modelini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Umarım bu soruna etkili ve daha hızlı çözümler bulursunuz. Hepinize başarılar diliyorum” diye konuştu.

İngilizce konuşulan TroyMUN Konferanslarında gençlerin tartışma kültürünü benimsemeleri, topluluk önünde konuşma deneyimi edinmeleri, ayrıca bireysel ve ekip çalışmalarını deneyimlemeleri hedeflenirken, Model Birleşmiş Milletler (MUN) Konferansları dünya çapında prestijli öğrenci etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Her yıl farklı konu başlıklarının tema edinildiği TroyMUN Konferanslarında bu sene, Çanakkale il ve il dışından 61 farklı okuldan ortaokul ve lise düzeyinde 750 öğrenci ve öğretmen yer alırken, 11-13 Kasım 2019 tarihlerinde ortaokul, 15-17 Kasım 2019 tarihleri arasında da lise öğrencileri için etkinlikler gerçekleşecek.


12.11.2019 11:40