Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'den Su ve Vicdan Nöbetine Destek Ziyareti


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'den Su ve Vicdan Nöbetine Destek Ziyareti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çanakkale'nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında yürütülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti”nin 16. gününde nöbete destek olmak amacı ile kamp alanını ziyaret etti. 

Başkan Soyer ilk olarak Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Belediye Başkan Yardımcıları İrfan Mutluay ve Rebiye Ünüvar, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, ilçe ve belde belediye başkanları ile birlikte Kirazlı Balaban Mevkiinde bulunan maden sahasını ziyaret etti. Maden sahasında yapılan inceleme sırasında Başkan Yardımcısı Mutluay, Başkan Soyer'e maden çalışmaları nedeni ile gerçekleştirilen ağaç ve doğa katliamı hakkında bilgi verdi. Ardından Soyer ve Başkan Gökhan, maden sahasına fidan dikti. 

Maden sahasında yapılan incelemelerin ardından Başkan Gökhan, Soyer ve beraberindeki heyet “Su ve Vicdan Nöbeti” kamp alanını ziyaret etti. Burada vatandaşlar ile bir araya gelen Soyer, Kirazlı Balaban Mevkiinde gerçekleştirilen doğa katliamına ilişkin açıklamada bulundu. Soyer; “Gerçekten bu talan alanını görüp de vicdanı sızlamayacak insan evladı yok diye düşünüyorum. Olağanüstü büyük bir tahribat ve olağanüstü kötü bir tablo var. Hakikaten insanın içi parçalanıyor, yüreği sızlıyor. Bugüne kadar ne yazık ki çok yol almış durumdalar ama bugün Türkiye'de büyüyen büyük bir direniş ruhu var. Bu talana sessiz kalmak istemeyen, onun için el birliğiyle, güç birliğiyle meydan okuyan ve direnen büyük bir güç var. Bu güç her türlü siyasi farklılığın ötesinde vicdanları, insanları buluşturan bir güç. O nedenle öncelikle buna destek verenleri, bunun parçası olanları, katkı veren herkesi ve Ülgür Başkanımı tüm kalbimle kutluyorum” dedi. 

Doğa katliamına karşı verilen mücadelenin daha da büyütülmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Gökhan; “Bundan sonra hem bu direnişi yaygınlaştırmamız, büyütmemiz hem de hukuki anlamda zemini güçlendirmemiz lazım. Yani bundan sonraki süreçte gücümüzü artırmamız gerekiyor. Çok haklı olduğumuzu biliyoruz ama bu yetmiyor. Sesimizin çok güçlü çıkması gerekiyor. Türkiye de sadece haklı olmak yetmez biliyorsunuz, sesinizin de güçlü çıkması lazım. Biz de bundan sonra çok daha güçlü çıkaracağız o sesi, sizin sesinize katılacağız, sizin gücünüze güç katmaya çalışacağız. Türkiye'deki bütün baroları seferber etmeye gayret etmeye çalışacağız. En azından büyük şehirlerdeki baroları katkı vermeye davet edeceğiz. Hukuk zeminini güçlendirdik. Uluslararası alanda da sesimiz daha gür çıkacak. Kanada'ya ulaşacak o sesimiz, bunları besleyen o damarlara ulaşacak. Sonuna kadar mücadele edeceğiz, ben hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum, hep beraber daha güçlü olacağız inşallah” dedi.

Kamp alanında yapılan ziyaret, çay ve sohbet molası ile son bulurken, heyet ardından kordon boyunda bulunan Truva atı önünde bir araya geldi. Kazdağlarında gerçekleştirilen doğa katliamına karşı farkındalık yaratmak amacı ile Truva Atı önünde çektirilen fotoğrafının ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'in Çanakkale programı son buldu.


10.08.2019 14:44