Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

“Zengin Mutfağı”na Büyük İlgi…


“Zengin Mutfağı”na Büyük İlgi…

Çanakkale Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında, usta oyuncu Şener Şen'in başrolünü üstlendiği “Zengin Mutfağı” isimli tiyatro oyunu kentlilerle buluştu.

21 Nisan 2019 Pazar günü ÇOMÜ İçdaş Kongre Merkezi'nde sahnelenen oyuna Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Ünüvar ve İrfan Mutluay, Belediye Meclis Üyeleri Birten Sarıbaş ve Fatma Kaynaş başta olmak üzere çok sayıda kentli katıldı.

Vasıf Öngören'in yazdığı, Şener Şen ve Doğu Yaşar Akal'ın yönettiği Zengin Mutfağı, usta oyuncu Şener Şen ile Gizem Ergün, Onay Kaya, Uğur Arda Başkan ve Kutay Sandıkçı'nın oyunculuklarıyla sahnelendi. 

Oyunda, Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansıması anlatıldı. Hizmet etmekten başka bir şey düşünemeyen köşk çalışanları da gözlerinin önünde gelişen olaylar karşısında kayıtsız kalamayarak, toplumdaki değişimden her biri kendi payına düşeni alıyor. 

Vasıf Öngören'in bu olayları eğlenceli bir biçimde aktardığı oyun, tiyatro sahnesinde defalarca yorumlanmış ve beyazperdeye de uyarlanmıştır. 1978 yılında ilk kez İstanbul Şehir Tiyatrolarında bu oyunda aşçı Lütfü Usta'yı canlandıran Şener Şen, 40 yıl aradan sonra aynı rolde ve genç bir oyuncu kadrosuyla tekrar sahnede yer aldı.

Büyük alkış alan oyununun sonunda ise Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, tüm ekip adına usta oyuncu Şener Şen'e teşekkürlerini sunarak, geleneksel Çanakkale Seramiği takdim etti.


22.04.2019 13:25