Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Başkan Gökhan ve Beraberindeki Heyet, Kooperatifçilik Çalışmalarını Yerinde İnceliyor


Başkan Gökhan ve Beraberindeki Heyet, Kooperatifçilik Çalışmalarını Yerinde İnceliyor

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve beraberindeki heyet, Çanakkale Belediyesinin yeni dönem projeleri arasında da yer alan Çanakkale’de kooperatifçiliğin gelişmesine katkı sunulması amacıyla hazırlanacak çalışmalara ışık tutması amacıyla İzmir’deki kooperatifçilik faaliyetlerini yerinde inceliyor.

Bir tarım kenti olan Çanakkale’de tarımsal faaliyetlere destek verilmesi ve yerelden kırsala kalkınma adına kooperatifçiliğin gelişmesine katkı sunulması adına ilk adımlar, bu alanda uzun süredir yürütülen çalışmaları yerinde incelemek oldu.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da bu kapsamda, eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyeleri Rebiye Ünüvar ve İrfan Mutluay, Belediye Meclis Üyeleri Fatma Kaynaş ve Birten Sarıbaş, Çanakkale Belediyesi Strateji Geliştirme Birim Yöneticisi Hale Evrim Akman, Çanakkale Belediyesi Tohum Sandığı Personeli İbrahim Battal, Çanakkale Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Onur Sinan Türkmen’in de bulunduğu heyet ile birlikte İzmir’e, kooperatifçilik çalışmalarını yerinde incelemek üzere bir gezi gerçekleştirdi.

Bu kapsamda Başkan Gökhan ve beraberindeki heyet ilk olarak Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne bir ziyarette bulunarak, buradaki çalışmaları inceledi. Heyet, kooperatifin faaliyetlerine ilişkin yetkililerden bilgiler aldı.

Ardından, 1968 yılında kurulan ve fidancılık alanında üretim yapanları desteklemekle işe başlayan Bademli Kooperatifi’ni inceleyen Başkan Gökhan ve beraberindeki heyet, buradaki çalışmalara ilişkin de bilgiler aldı.

Son olarak 46 yıl önce kurulan Tire Süt Kooperatifi’ni ziyaret eden Çanakkale heyetine, Kooperatif Başkanı Mahmut Eskiyörük, gerçekleştirdiği sunumla kooperatifin faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde anlattı. Başkan Gökhan, sunumundan dolayı Kooperatif Başkanı Eskiyörük’e teşekkürlerini iletirken, ziyaretin sonunda karşılıklı hediye takdimi gerçekleşti.

Çanakkale heyeti ayrıca, yerel kalkınmanın öncüsü olan kooperatiflerin çalışmalarını görüşmek üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Projeler Müdürü Ahmet Tomar, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ertuğrul Tukay ve Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Kılıç Özkan ile bir araya geldi. Ziyarette tarımsal faaliyetler ve kooperatifçilik anlamında bilgi alışverişi gerçekleşirken, ziyaret sonunda Başkan Gökhan, ev sahiplerine hediye takdiminde bulundu.

Heyet, kooperatifçilik faaliyetlerini yerinde incelemek üzere gerçekleştirdiği teknik gezilerine bugün de devam edecek.


16.04.2019 13:40