Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Çanakkale Belediyesi, Mültecilerin Toplumsal Uyum Çalıştayında Yer Aldı


Çanakkale Belediyesi, Mültecilerin Toplumsal Uyum Çalıştayında Yer Aldı

Almanya Berlin’de gerçekleşen Bağlantılı Şehirler / Connective Cities- Mültecilerin Entegrasyonu ve Toplumsal Uyum Çalıştayına Çanakkale Belediyesi yetkilileri de katıldı. Çalıştayda mültecilerin kentlerdeki uyum süreçlerine ilişkin bilgi paylaşımlarında bulunuldu.

12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında, Qudra Programı ve UCLG-MEWA işbirliğinde düzenlenen çalıştaya Çanakkale Belediyesi adına Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı H. Okyar İğli ile İl Göç idaresi Müdür Vekili Uğur Ayrık katıldı. Çalıştaya ayrıca, Türkiye’de geçici koruma kapsamında bulunan, göçmen ve sığınmacıların yoğun olduğu İstanbul Bağcılar ve Sultanbeyli Belediyeleri ile Bursa, Gaziantep, Şahinbey, Adana, Konya ve Mezitli Belediyeleri de katılırken, Almanya’dan da Osnabrück, Hamm, Tempelhof Schöneberg, Celle, Braunschweig, Darmstadt ve Leinebergland Belediyeleri yer aldı.

Proje kapsamında, Berlin’de bulunan mültecilerle sosyal çalışma yapan kamu ve yerel yönetim kuruluşlarıyla görüşülürken, mültecilerin ülkede ilk kabul hizmetleri, barınak, kamp, dil ve spor kursları, komşu evi uygulaması, çocuk ve kadınlar için kurulan diğer sosyal destek kursları ziyaret edildi.

Çalıştayda Çanakkale Belediyesine bağlı Sosyal Yaşam Evlerinde kurulan Göçmen Kadınlara Destek Grubu çalışmalarına ilişkin bilgi paylaşımları yapılırken, aynı zamanda yerel hizmetlere yönelik de karşılıklı bilgilendirmelerde bulunuldu. Çalıştayın kazanımlarının, kentte yürütülen sosyal hizmet uygulamalarına zenginlik katması ve yeni projelere ışık tutması hedefleniyor.20.02.2019 15:00