Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Muharrem Erkek'in 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı


Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Muharrem Erkek'in 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Bağımsızlık mücadelesinin doğuşuna ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden en büyük, en önemli adımdır 19 Mayıs 1919. O tarihlerde millet, savaşlardan yorgun ve yoksul düşmüş, ülkenin dört bir yanı ise işgal edilmişti. Tüm dünya bu milletin yok olacağından çok eminken; bağımsızlık ateşini, Cumhuriyet ve aydınlanma umudunu, varoluş ruhunu taşıyan bir vapur yanaştı Samsun’a. Samsun’la birlikte tarih sahnesine de adım atan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki vatanseverler, burada Anadolu’nun son durumunu tayin edecekler; sonrasında ise Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadelenin başladığını duyuracak, umutları yeşertecek ve hiçbir koşulda bağımsızlıktan ödün verilmeyeceğini dünyaya ilan edecektir.

Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs için Ulu Önder de “Doğum günüm” demiştir. Ve siz sevgili gençler! Ulu Önder, bu çok kıymet verdiği tarihi sizlere emanet etmiştir. Çünkü 19 Mayıs ruhu her zaman gençlerin umutları gibi taze kalacaktır. Çünkü 19 Mayıs ruhunu, sonsuza kadar yaşatacak olan daima gençler olacaktır. Bu sebeple, tüm gençlerimizin bu ruhu çok iyi anlamaları, Ulu Önder’in ilke ve devrimlerini, O’nun fikirlerini çok iyi analiz etmeleri gerekmektedir.

Sevgili Gençler ve Değerli Hemşehrilerim;

Ben de bu kıymetli tarihin 105. yıl dönümünde Ulu Önder’imizi anmak, Bayramımızı bir arada ve coşkuyla kutlamak için Belediyemizce düzenlenecek; spor etkinlikleri, graffiti ve resim şenlikleri, bisiklet turu, konser ve birbirinden renkli etkinliklerle dopdolu olan 19 Mayıs programımızda sizlerle buluşmayı diliyorum.

Bağımsızlık ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı o eşsiz sürecin mimarları olan başta Ulu Önder’imiz Mustafa Kemal Atatürk ve vatansever mücadele arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken; Cumhuriyetimizi ve milli egemenliğimizi sonsuza kadar yaşatacaklarına olan inanç ve güvenimle geleceğimizin aydınlık yüzleri olan gençlerimizi de sevgiyle kucaklıyorum.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun…
 
Saygılarımla

Muharrem ERKEK

Çanakkale Belediye Başkanı


17.05.2024 10:07