ÇANAKKALE BELEDİYESİ

KENT KART TALEP FORMU

Vermiş olduğunuz kişisel bilgilerinizin gizliliği, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında, Çanakkale Belediyesi taahhüdü altındadır.

Çanakkale Belediyesi’nce Korona Virüsü Kapsamında Ekonomik Olarak Olumsuz Etkilenen Hemşerilerimize Verilecek Olan Yardım Başvuru Kriterleri Konusunda Kısa Bilgi Notu

1- Bu yardım hane bazlı verilecek olup, hanede yaşayan bir kişiye verilecektir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi üzerinden başvurular incelenecek olup, bir haneden birden fazla yapılacak taleplerden birisi değerlendirilecektir. Yardımlardan Çanakkale mücavir alan içerisinde ikamet eden hemşehrilerimiz faydalanacaktır.

2- 2020 Sayılı Kanun Kapsamında (65 Yaş Yaşlılık, Engellilik), yaşlı ve hasta bakım ücreti (maaşı) alanlar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yardımlardan faydalananlar (Bu kapsamlarda yer almış vatandaşlarımıza Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mevcut ödemelerinin dışınca acil 1000 TL ödeme yapacağını duyurmuştur.) Erzak yardımından faydalanamayacaktır.

3- İkamet edilen hanede, memur, kamu işçisi, emekli ve sigortalı çalışan veya Bağkur kapsamında olan birey varsa yapılacak erzak yardımlarından faydalanamaz.

4- Korona virüsü tedbirleri kapsamında fiili olarak işyeri kapananlar ile bu işyerlerinde çalışanlardan işlerini fiili olarak gerçekleştirmeyip, kısa çalışma ödeneği ile diğer kredi desteklerinden yararlanmak amacıyla sigorta sisteminde aktif sigortalı gözükenler (işyeri sahipleri dahil 15 Nisan itibariyle kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılacaktır). Erzak yardımından faydalanacaktır.

5- Korona virüsü tedbirleri kapsamında 15 Mart 2020 sonrası işyerini fiili kapatan (Vergi ve Sosyal Sigorta Sisteminden de kapatma şartı aranacaktır.) işyeri sahipleri ile bu kapsamda işine fiili son verilen iş akdi resmi sonlandırılan çalışanlar yukarıdaki ilk dört madde kapsamında da değillerse erzak yardımı başvurusunda bulunabilirler.

6- Korona virüsü tedbirleri kapsamında kapanan kıraathane, kafe, çayocağı, lokanta, çiçekçi, büfe, restaurant, berber, kuaför ve benzeri hizmet sektörü ağırlıklı işlerde çalışan ancak sigortalı kapsamda gösterilmeyen kişiler yukarıdaki ilk beş madde kapsamında değillerse Erzak Yardımı başvurusunda bulunabilirler.

7- Korona virüsü tedbirleri kapsamında pazarcılık, seyyar satıcılık yapıp tezgahını kapatmış olanlar ile çocuk bakıcılığı ya da evlerde temizlik işleri kapsamında günlük yevmiye ile çalışan kadınlar yukarıdaki ilk beş madde kapsamında değillerse Erzak Yardımı başvurusunda bulunabilirler.

Belediyemizden Halkkart yardımı alanlar da erzak yardımı kapsamı dışındadırlar.