Anasayfa | Site Haritası

Festivalin Renkli Etkinlikleri Kentlilerden Beğeni Topluyor…

 

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen 55. Uluslararası Troia Festivali’nin üçüncü gününde de kentlilerin yoğun katılımıyla keyifli etkinliklere imza atıldı.

Çanakkale Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Troia Festivali’nin üçüncü akşamında dünyaca ünlü sanatçı Eleni Karaindrou ve Senfoni Orkestrası Çimenlik Kalesindeki sanatseverlere hüzün ve müzik dolu bir gece yaşattı. Eleni Karaindrou “Film Müzikleri ve Şarkılar” adlı çalışmasında sahneyi Savina Yannatou, Human Touch Jazz Trio, Konstantinos Chatziiordanou, İstanbul Sinfonietta ve Ender Sakpınar ile paylaştı. İzleyicilerden büyük alkış alan konserin bitiminde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Eleni Karaindrou ve ekibine teşekkürlerini sunarak çiçek ve geleneksel Çanakkale seramiği takdiminde bulundu.

Özgürlük Parkı’nda Mehmet Erdem Sahne Aldı

Türk pop müziğinin beğenilen seslerinden Mehmet Erdem ise Özgürlük Parkında sevenleriyle buluştu. Erdem, Özgürlük Parkını dolduran çok sayıda kentlinin de eşlik ettiği şarkılarla festivale renk kattı. Büyük alkış alan konser sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü Mehmet Erdem’e çiçek takdim etti.

Festivalin üçüncü gün etkinlikleri kapsamında bu seneki Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülünün de sahibi Prof. Dr. Haluk Şahin, kitabıyla aynı ismi taşıyan “Troyalılar Türk müydü?” isimli söyleşisini Özgürlük Parkı’nda gerçekleşti. Şahin, kitabından bölümler okuyarak Troya’ya ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdi.

Festivalin üçüncü akşamı, Amfi Tiyatro’da Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğu oyuncularının yer aldığı “Toros Canavarı” isimli tiyatro oyunu da sahnelendi. Keyifli bir oyun sahneye koyan oyuncular, kentlilerden büyük alkış aldı.

Dünyaca ünlü pek çok sanatçının performanslarını sergilediği festivalde bu sene Troia yılı kapsamında Çanakkale Belediyesi tarafından ısmarlanan bir opera da yer alıyor. Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünyaca tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetiminde sahnelenecek Troia Efsanesi Operası Çimenlik Kalesi'nin büyülü atmosferinde dünya prömiyerini 12 Ağustos Pazar akşamı gerçekleştirecek. Aynı akşam Resul Dizdar da Özgürlük Parkında sevenleriyle buluşacak.

Festivalin kapanışı ise 13 Ağustos Pazartesi Çimenlik Kalesi’ndeki “Big Band” müziğinin günümüz Fransız temsilcilerinden Dany Brillant ile Özgürlük Parkı’ndaki Rubato konseri ile gerçekleşecek.

Haberin videosu için TIKLAYINIZ...

12.08.2018  (17.16)