Anasayfa | Site Haritası

Kardeş Kent Heyeti Festival Kapsamındaki Sergileri Gezdi

 

55. Uluslararası Troia Festivali etkinlikleri kapsamında kentin pek çok noktasında çeşitli sergilerin açılışı gerçekleşti. Festival kapsamında Çanakkale'ye gelen kardeş kent delegasyonları da Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile birlikte sergileri ziyaret etti.

Heyet ilk olarak Yazar ve Sanatçı Evi’ndeki “Doğadan Denemeler” isimli sergiyi ziyaret etti. sanatçı Zeynep Gümrük’ün eserlerinden oluşan sergiyi gezen heyet, çalışmalara ilişkin bilgiler aldı.

Sergi ziyaretinin ikinci durağı Akol Otel’deki “Kırkyamanın Dilinden Troia Destanı” isimli sergi oldu. 7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması kapsamında üretilen kırkyama eserler büyük beğeni topladı. Başkan Gökhan ve kardeş kent heyeti kırkyama çalışmaları hakkında bilgiler alarak sergiyi gezdi.

Heyet ardından Seramik Müzesi’ndeki “Troia’da Ağaçlar” isimli sergiyi gezdi. Doç. Seyhan Yılmaz’ın eserlerinden oluşan sergi de büyük beğeni toplarken, son olarak Korfmann Kütüphanesi’ndeki “Çocukların Gözünden Troia Masalı” isimli sergi de ziyaret edildi. Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi’nin katılımcı çocuklarının eserlerinden oluşan sergi de ilgiyle takip edildi.

Festival kapsamında öte yandan Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde İsmail Bütün ve Kursiyerlerinin “Çanakkale’den Troia’ya” sergisi, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde “55. Uluslararası Troia Festivali Afiş Tasarım Yarışması Eserleri” sergisi ile Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Troia Seramikleri” isimli sergilerin de açılışları gerçekleşti. Sergiler festival süresi boyunca ziyaret edilebilir.

10.08.2018  (17.16)