Anasayfa | Site Haritası

55. Uluslararası Troia Festivali Büyük Bir Coşkuyla Başladı

 

Fazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriFazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeriBarcelona Gipsy Balkan OrchestraBarcelona Gipsy Balkan OrchestraBarcelona Gipsy Balkan OrchestraBarcelona Gipsy Balkan OrchestraBarcelona Gipsy Balkan OrchestraBarcelona Gipsy Balkan OrchestraBarcelona Gipsy Balkan OrchestraBarcelona Gipsy Balkan OrchestraBarcelona Gipsy Balkan OrchestraArkeolog Fecri Polat’ın “Yaşayan Troialılar – Troia ve Çevresinde Yapılan Yerel Tarih Araştırmaları” konulu söyleşisiArkeolog Fecri Polat’ın “Yaşayan Troialılar – Troia ve Çevresinde Yapılan Yerel Tarih Araştırmaları” konulu söyleşisiArkeolog Fecri Polat’ın “Yaşayan Troialılar – Troia ve Çevresinde Yapılan Yerel Tarih Araştırmaları” konulu söyleşisiArkeolog Fecri Polat’ın “Yaşayan Troialılar – Troia ve Çevresinde Yapılan Yerel Tarih Araştırmaları” konulu söyleşisiArkeolog Fecri Polat’ın “Yaşayan Troialılar – Troia ve Çevresinde Yapılan Yerel Tarih Araştırmaları” konulu söyleşisi

Çanakkale Belediyesi tarafından bu yıl 55. kez düzenlenen Uluslararası Troia Festivali; Fazıl Say’ın “Truva Sonatı” adlı eserinin dünya prömiyeri ile başladı.

1963 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Troia Festivali’nin 55.’sinin açılışı, Fazıl Say’ın Troia yılına özel bestelediği eseri Truva Sonatı’nın dünya prömiyeri ile gerçekleştirildi.

Yekta Kopan’ın sunumu ile sahnede yerini alan dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say’ın başta Anadolulu ozan Homeros’un üç bin yıllık ölümsüz destanından, diğer kaynaklardan, olayları ve kişileri yorumlayan sahne eserleri ile filmlerden esinlenerek bestelediği Truva Sonatı dinleyicileri büyüledi.

Çanakkale Belediyesinin Troia yılı kapsamında sipariş ettiği eser, 2018 yılı içinde altı ayı kapsayan bir zaman diliminde bestelendi. Festivalin ilk akşamında Fazıl Say Çimenlik Kalesi’nde yaklaşık 10.000 kişiye büyülü destan Troia’nın tüm dramatik ögelerini müzik diliyle hissettirdi.

Ozan anlatıyor, Homeros bölümü ile başlayan eser sırasıyla Ege rüzgârları, Troia kahramanları, Sparta, Helen, Troia ile devam etti ve Aşil, Savaş, Truva Atı, Sonsöz ile son buldu.

40 dakikalık Troya Sonatı’nın bölümleri arasına yayılan “Kader ağlarını örüyor”, “gece”, “Menelaus”, “Paris”, “güneş”, “Agamemnon”, “Hektor”, “kahramanlık”, “endişe” isimli form temaları ile dinleyenler Çimenlik Kalesi’nin eşsiz atmosferinde müzik dolu bir akşam yaşadı. Fazıl Say, konseri sırasında yaptığı açıklamada, “Bir Anadolulu olarak bu Anadolu destanını bestelemek benim için de çok güzel bir fikir oldu. Fikir babalarına tekrar teşekkür ediyorum. Dünyanın çeşitli yerlerinde bu eseri önümüzdeki yıllarda hatta on yıllarda çalacağımı düşünüyorum” dedi.

Program sonunda, festivalin 55. yılına yakışan Troia’yı anlatan bir eseri dünyaca ünlü besteci ve piyanistimiz Fazıl Say’ın Çanakkale Belediyesinin talebi üzerine hazırlayarak dünyada ilk kez Çanakkale’de sahnelemesinin büyük bir onur olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bu unutulmaz akşam için Fazıl Say’a teşekkürlerini iletti. Başkan Gökhan, “55. Uluslararası Troia Festivaline çok değerli bir eserle Sayın Fazıl Say’la başladık. Çok mutluyuz, çok sevinçliyiz. 2018 Troia Yılı sebebiyle Troia’nın da bir bestesi olsun istedik. Ve bu eseri bizim ülkemizde özgürlükleri, insan haklarını savunan, ülkesini seven bir sanatçı yaratsın istedik. Sayın Fazıl Say’dan rica ettik. Çanakkale halkı adına kendisine çok teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

Festivalin ilk akşamında Özgürlük Parkı’nda sahne alan dünyaca tanınan grup Barcelona Gipsy Balkan Orchestra’sı da sevenlerine eğlence dolu bir gece yaşattı. Konsere katılan kentliler, grubun şarkılarına alkışlar ve danslarla eşlik ederek keyifli bir festival akşamı geçirdi.

Festivalin ilk gün etkinlikleri kapsamında Arkeolog Fecri Polat’ın “Yaşayan Troialılar – Troia ve Çevresinde Yapılan Yerel Tarih Araştırmaları” konulu söyleşisi de Özgürlük Parkı’nda gerçekleşti. Polat, Troia ve çevresinde yaşayan insanlarla ilgili yapmış olduğu araştırmalar ve sonuçlarını katılımcılarla paylaştı. Söyleşiye Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın yanı sıra kentliler de katılırken, Başkan Gökhan söyleşi sonunda Fecri Polat’a çiçek ve hediye takdiminde bulundu.

Haberin videosunu izlemek için TIKLAYINIZ...


Dünyaca ünlü pek çok sanatçının performanslarını sergileyeceği festivalde bu sene Troia yılı kapsamında Çanakkale Belediyesi tarafından ısmarlanan bir opera da yer alıyor. Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünyaca tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetiminde sahnelenecek Troia Efsanesi Operası Çimenlik Kalesi'nin büyülü atmosferinde dünya prömiyerini 12 Ağustos Pazar akşamı gerçekleştirecek.

Açılış akşamında sahne alan dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ve Barcelona Gipsy Balkan Orkestrası’nın yanı sıra festival boyunca pek çok ünlü isim Çanakkale’de sevenleri ile buluşacak. Festival kapsamında 10 Ağustos Cuma akşamı Dina Ensemble ve Erol Evgin, 11 Ağustos Cumartesi pek çok filme ruhunu kattığı besteleri ile dünyaca tanınan sanatçı Eleni Karaindrou Senfoni Orkestrası ve Mehmet Erdem, 12 Ağustos Pazar Troia Efsanesi Operası ve Resul Dizdar, 13 Ağustos Pazartesi de “Big Band” müziğinin günümüz Fransız temsilcilerinden Dany Brillant ve Rubato, Çimenlik Kalesi ve Özgürlük Parkı’nda kurulan sahnelerde festival ruhunu katılımcılara müzikle aktaracaklar.

Ayrıca, Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödülü bu yıl 10 Ağustos Cuma akşamı Troia Antik Kenti’nde Gazeteci Yazar Haluk Şahin’e verilecek.

Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilecek söyleşilerin bu yıl ki konukları ise Fecri Polat, Haluk Şahin, Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu olacak.

Gecesi ayrı, gündüzü ayrı keyifli programıyla kente kültür sanatı doyasıya yaşatacak festival kapsamında halkla buluşacak sergiler Çanakkale Seramik Müzesi, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Yazar ve Sanatçı Evi, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi ile Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi Korfmann Kütüphanesi’nde düzenlenirken, festival boyunca üç ayrı tiyatro oyunu da seyircileri ile Amfi Tiyatro’da buluşacak.

 

55. ULUSLARARASI TROİA FESTİVALİ PROGRAMI

Troia Antik Kenti Festival Resmi Açılışı

10 Ağustos 2018 Cuma

19.30 Kokteyl

20.00 Açılış Konuşmaları

55. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Ödül Töreni

Homeros Bilim Kültür Sanat Ödül Töreni

“Homeros Okumaları” Haluk Şahin ve Cevat Çapan

 

ÖZGÜRLÜK PARKI

09 Ağustos 2018 Perşembe

21:30 Konser – “Barcelona Gipsy Balkan Orchestra”

10 Ağustos 2018 Cuma

21:30 Konser – “Erol Evgin”

11 Ağustos 2018 Cumartesi

21:30 Konser – “Mehmet Erdem ”

12 Ağustos 2018 Pazar

21:30 Konser – “Resul Dindar”

13 Ağustos 2018 Pazartesi

21:30 Konser – “Rubato”

 

ÇİMENLİK KALESİ

•Etkinlikler kapsamında Çimenlik Kalesi’ne girişler 20.30’dan itibaren gerçekleşecektir.

09 Ağustos 2018 Perşembe

21:30 Konser – “Fazıl Say” “Truva Sonatı” “Piyano Resitali”

10 Ağustos 2018 Cuma

21:30 Konser – DİNA Ensemble

11 Ağustos 2018 Cumartesi

21:30 Konser – : “Eleni Karaindrou – Film Music And Songs” “Film Müzikleri ve Şarkılar”

Sanatçılar

Eleni Karaindrou

Savina Yannatou

Human Touch Jazz Trio

Konstantinos Chatziiordanou

İstanbul Sinfonietta

Ender Sakpınar

12 Ağustos 2018 Pazar

21:30 Opera –

Tevfik Akbaşlı

“Troia Efsanesi – Legend of Troy”

Libretto: Işık Noyan

Yöneten ve Genel Sanat Yönetmeni: Aytaç Manizade

Orkestra Şefi: Murat Cem Orhan

Kostüm Tasarım: Gamze Kuş

13 Ağustos 2018 Pazartesi

21:30 Konser – “Dany Brillant”

 

ÇAĞLAR KAYNAK BASKETBOL SAHASI

12 Ağustos 2018 Pazar

21.00 Boğaz Saz Grubu – Hedon Orkestrası – Fevzipaşa Dans Grubu

 

AMFİ TİYATRO

10 Ağustos 2018 Cuma

21:30 Tiyatro – “Damadım Olur musun?”

Tiyatro Kedi

Uyarlayan: Efe Yeşilay

Yöneten: Damla Cercisoğlu

Genel Sanat Yönetmeni: Hakan Altıner

Oyuncular: Nuri Gökaşan, İpek Tenolcay, İlkyaz Kocatepe, Berkay Şanveren, Ayşe Erbulak, Özdemir Çiftçioğlu.

Birbirini çok seven Mert ve Ayşegül evlenmeye karar verirler. Aileler için tanışma vakti ise Ayşegül'ün babası olan Mümtaz Bey'in daveti ile gelmiştir. Mümtaz Bey, eşi Feride'nin aksine ön yargılıdır ve kızını Mert'e vermemeye adeta yemin etmiştir. Oldukça disiplinli ve katı bir tutum içinde olan Mümtaz Bey, Mert'in ebeveynleri Mükerrem ve Fikret'in aşırı samimi ve marjinal tavırları ile mücadele etmeye başlar. Mert ve ailesinin şiirler, danslar ve evlilik terapisi armağanlarına, Mümtaz Bey yalan testleri, gizli kameralar ve dedektiflik faaliyetleri ile karşılık verir.

11 Ağustos 2018 Cumartesi

21:30 Tiyatro – “Toros Canavarı”

Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğu

Yazan: Aziz Nesin

Yöneten: Ebru Naz Özdemir

Oyuncular: Berkcan Namlucuoğlu, Binnur Tanrıver, Cahit Sarp, Cemil Süngü, Gizem Kahraman, Hasan Sami  Er, Işık Neslişah Korkut,  Murat Badem, Nevnihal Genli, Seda Dülgeroğlu, Semih Kaynak,Serpil Kırıcı ,Uğur Şahin Tağı,Uğur Yıldırım, Yusuf Öcal

Kendi halinde, mülayim bir memur emeklisi olan Nuri Sayaner ve ailesini açgözlü ev sahipleri Ziya Çalakçı evden çıkarabilmek için tehdit etmektedir. Bir gece ev halkının zoruyla karakola gitmek zorunda kalan Nuri'nin sakin hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

12 Ağustos 2018 Pazar

21:30 Tiyatro – “Anlatılan Senin Hikayendir”

Yazan & Yöneten: Cengiz Toraman

Oynayan: Levent Üzümcü

Müzik Direktörü: Oktay Köseoğlu

Dekor & Kostüm: Medina Yavuz

"Bir insanı tanımak demek, onun hikâyesini bilmek demektir." Gülerken ağladığımız, ağlarken güldüğümüz bir oyun bu. Gürül gürül, usul usul akan ırmak, bir bardak çay sıcaklığı, bir dost meclisinin anason kokulu coşkusu var bu oyunda. Hayal desek, değil... Gerçek desek, değil...

Evet, her birimizin hikâyesi farklı, her birimiz başka iklimlerin çocuklarıyız, her birimiz başka hayatlar yaşıyoruz, doğru. Ama içimizdeki ses diyor ki, biz birbirimizin yabancısı değiliz. Merak ediyorsan, nedir bu insan, kimdir? Anlatılan Senin Hikâyendir.

 

SÖYLEŞİLER

Yer: Özgürlük Parkı

09 Ağustos 2018 Perşembe 18.30

“Yaşayan Troialılar – Troia ve Çevresinde Yapılan Yerel Tarih Araştırmaları”

Fecri Polat / Arkeolog

11 Ağustos 2018 Cumartesi 18.30

“Troyalılar Türk müydü?”

Haluk Şahin

12 Ağustos 2018 Pazar 18.30

“Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var”

Levent Üzümcü, Ataol Behramoğlu

 

SERGİLER

"Çanakkale'den Troya'ya" İsmail Bütün ve Kursiyerleri

Yer: Devlet Güzel Sanatlar Galerisi

09 – 13 Ağustos 2018

“55. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Eserleri”

Yer: Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri

09 – 13 Ağustos 2018

“Troia’da Ağaçlar”  Doç. Seyhan Yılmaz

Çanakkale Seramik Müzesi

09 – 13 Ağustos 2018

“Troia Seramikleri”

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

“Doğadan Denemeler” Zeynep Gümrük

Yazar ve Sanatçı Evi

09 – 13 Ağustos 2018

“Çocukların Gözünden Troia Masalı” Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi

Korfmann Kütüphanesi

09 – 13 Ağustos 2018

7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması “Kırkyamanın Dilinden Troia Destanı”

Akol Otel Oniks Salonu

09 – 13 Ağustos 2018

 

SPOR ETKİNLİKLERİ

Çanakkale Basketbol İl Temsilciliği – 24. Sokak Basketbol Turnuvası

Kura Çekimi

08 Ağustos 2018 Çarşamba

Yer: Özgürlük Parkı

Saat: 18.00

Turnuva

09 – 16 Ağustos 2018

Yer: Çağlar Kaynak Basketbol Sahası

Saat: 18.00 – 01.00

16. Troia Briç Turnuvası

Yer: Anafartalar Spor Salonu

Tarih: 11 – 12 Ağustos 2018

 

Troia Festivali Futbol Turnuvası

11 – 12 Ağustos 2018

Yer: Hastanebayırı Semt Sahası

Saat: 18.00 – 20.00

 

Satranç Turnuvası

06 – 11 Ağustos 2018

Yer: ÖSEM (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü)

Açılış: 06 Ağustos 2018 Pazartesi 16.00

10.08.2018  (14.46)