Anasayfa | Site Haritası

ÇABİS Projesi Kepez'e Uzanıyor

 

Çanakkale Belediyesi tarafından kentteki ulaşımı kolaylaştırmak ve kentlilerimizi sağlıklı yaşama teşvik etmek amacı ile hizmete sunulan ÇABİS projesi Kepez’e uzanıyor.

ÇABİS projesini Kepez’e kadar uzatacak olan proje kapsamında Çanakkale Belediyesi ve Kepez Belediyesi arasında ÇABİS Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi için ücretsiz yer tahsisi protokolü imzalandı. Başkanlık Toplantı Salonunda gerçekleşen imza törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü ve birim müdürleri katıldı.

Törende konuşan Başkan Gökhan; “11 istasyonumuz, 84 bisiklet park yerimiz ve 72 bisikletimiz ile ÇABİS hizmetini veriyoruz. Bisikletlerimiz istasyonlarımız sayesinde bisikletler kiralanarak belirli bir yerden alınıp başka bir yere bırakılabiliyor. Bugüne kadar 7 bin 600 üyemiz olmuş. Bugüne kadar da 41 bin kiralama işlemi yapılmış. Hatta 16-20 Nisan 2018 tarihlerinde 2. Uluslararası Çevre ve Sağlık Kongresinde bisiklet yaygınlaştırma projesi kapsamında ÇABİS projemiz 2.’lik ödülü aldı” dedi.

Başkan Gökhan, “Bu sistemi Çanakkale içerisinde kurduk. Esenler Mahallesine de çıktık ama hem mücavir alanlarımız, hem de Kepez var. Ki, artık Kepez’le de iç içeyiz. O bölgelerde istasyonlarımız yoktu. Buradan bisiklet kiralayan biri Kepez’e gittiğinde bisikleti orada bırakabilme imkanı yoktu. Bu konuda ilgili arkadaşımız Başkanımız ve ilgiler ile görüştü. Artık Kepez’de de 2 noktada ÇABİS istasyonu kuracağız. Bunun protokolünü imzalamak için bir araya geldik. Artık buradan bisiklet kiraladığınızda Kepez’de bulunan 2 istasyona bisikletleri bırakabileceksiniz. Güzelyalı ve Dardanos’a gidenlerin de artık Çanakkale’ye kadar gelmesine gerek kalmayacak. Onlar da bisikletlerini Kepez’deki istasyonlara bırakabilecek” diye konuştu.

Başkan Gökhan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Şimdilik 2 istasyon yapıyoruz. Tahminimce bu 2 istasyon da yetmeyecektir ve kısa zamanda daha çok istenecektir. İstendikçe de istasyon sayımızı arttırmaya devam edeceğiz. Çünkü bu uygulama kentlilerimiz tarafından beğenildi. Bizim de buradaki hedefimiz, hava kirliliğini, gürültü kirliliğini engellemek ve fiziksel aktiviteyi arttırmak için bisikletin kullanımını teşvik etmek amacı ile her türlü çabayı gösteriyoruz. Kepez de bu konuda duyarlılık gösteriyor. Bu nedenle protokolümüzü imzalayıp kısa bir süre içerisinde de istasyonlarımızı hayata geçireceğiz.”

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ise, “Burada yapmış olduğumuz işlem sonuç itibari ile kamu taşımacılığı. Toplu taşıma değil de, bireysel taşıma sağlanıyor. Kepez’in konumu belli. Bizden sonra da Güzelyalı ve Dardanos gibi mücavir alanlar da var. Kepez’e yolunuz düşerse fark edeceksiniz, ÇABİS’ten kiralanan bisikletler Kepez’den geçen vatandaşlarımız var. Mevcut entegre ulaşımın bir parçası gibi düşünebiliriz. Bu protokol de ona dayanıyor. En son imzalamış olduğumuz protokole ek yapıyoruz. ÇABİS takdir ettiğimiz bir proje. Bu proje daha yaygın hale gelirse, Avrupa’daki ülkelere benzeyebiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından karşılıklı olarak protokol imzalandı.

17.05.2018  (15.46)