Anasayfa | Site Haritası

Çanakkale Belediyesinin Yeni Projeleri Bir Bir Hayata Geçiyor…

 

Çanakkale Belediyesi tarafından 7’den 70’e her yaştan kentlinin kullanımı için hazırladığı projelerden olan Şehit Polis Emre Bağcı Parkı’nın açılış töreni ile Barbaros Kreşi’nin temel atma töreni 4 Mayıs 2018 Cuma günü gerçekleştirildi.

Törenlerden ilki, Çanakkale Belediyesinin yeni projelerinden biri olan ve Şehit Polis Emre Bağcı’nın isminin verildiği Barbaros Mahallesindeki yaklaşık 3600 metrekarelik yeni park alanında gerçekleşti. Parkın açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Şehit Polis Emre Bağcı’nın ailesi, yakınları ve organlarıyla hayat verdiği kişiler ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde ilk konuşmayı yapan Şehit Babası Ahmet Bağcı, katılım gösteren herkese teşekkürlerini sunarak, “Bizim acımız büyük bir acı. Ancak bu güzel parka oğlumuzun adının verilmesi bizi mutlu etti, onurlandırdı, gururlandırdı. Bu park çalışmasında emeği geçen Park Bahçeler Müdürlüğü çalışanlarına ve diğer ekiplere sonsuz teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımızın bana bir sözü vardır; asla unutmam. Ben kendisine bu park için girişimde bulunduğumda “Ben memleketimin çocuğuna yapmayacağım da kime yapacağım?” demiştir. Bu yüzden kendisine kendim ve ailem adına sonsuz teşekkür ederim. Biz bu mutluluk içindeyiz. Bir çocuk doğar, insanlar “Memleketine, milletine hayırlı bir evlat olsun” temennisinde bulunurlar. Benim oğlum bunun ta kendisidir. Vatanı için 3 yıl çalıştığı kurumdaki işini bırakıp, özel harekât polisi olmak için can atmıştır. Ve bu görevini de başarıyla sürdürürken, böyle bir olayla karşılaştık. Oğlum, insanlara da organlarını bağışlamıştır. Vatana, millete hayırlı evladın ta kendisidir. Mekanı cennet olsun” dedi.

Park açılışında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Bugün hüzün var, doğaldır, aile evlatlarını kaybetti ama aynı zamanda da gururlu bir gün. Burada bir hayat kaybolurken, yaradan bu konuda hükmünü verirken diğer yandan bir insanlık kararıyla da karşı karşıyayız. Rahmetli şehidimiz organlarıyla 7 kişiye hayat vermiştir. Organ nakli konusu çok önemlidir ve hepimizin bu konuda irade ortaya koyması gerekir. Ben de organlarımı bağışladım. Ayrıca dinimiz de bu konuyu uygun bulur” diyerek organ bağışının önemine değindi.

Barbaros Mahallesindeki yeni park alanının şehidin ailesinin ikamet ettiği evin tam karşısında olduğunu belirten Başkan Gökhan, “Bizler şehitlerimizin adlarını gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Vatanı için canını seve seve vermiş olmanın bilincini göstermek istiyoruz. Bu park alanı için de girişimde bulunulduğunda bir tesadüf ortaya çıktı. Bu park alanı tam da şehidimizin ailesinin evlerinin karşısında. Güzel bir park olacak. Dolayısıyla aile de teselli bulacak. İnşallah burası son şehit parkımızdır, şehitlerimiz olmasın. Ama biz ne olursa olsun şehitlerimize ve ailelerine sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Gökhan, “Biz aslında bugün Emre’yle birlikteyiz” diyerek, Şehit Polis Emre Bağcı’nın organlarıyla hayat verdiği ve törene katılan kişileri de kürsüye davet ederek katılımları için teşekkür etti. Başkan Gökhan sözlerini parka ilişkin teknik bilgiler vererek noktaladı.

Konuşmasının ardından Başkan Gökhan, şehidin ailesine ve organlarıyla hayat verdiği kişilere çiçek takdiminde bulunurken, park alanı yapılan duaların ardından kentlinin hizmetine sunuldu.

Barbaros Mahallesi Profesör Ümit Serdaroğlu Caddesinde Seher Sokak ile Ayaz Sokak kesişiminde bulunan Şehit Emre Bağcı Parkı, 1540 metrekaresi yeşil alan olmak üzere toplamda 3654 metrekarelik bir alanda kentlilerimizin kullanımına açıldık. 7’den 70’e tüm kentlilerimizin kullanımı için tasarlanan yeni park alanında 267 metrekarelik çocuk oyun alanı, 140 metrekarelik fitness alanı, 912 metrekarelik piknik alanı ve 225 metre uzunlukta koşu parkuru bulunuyor.

Özel Harekât Polisi Şehit Emre Bağcı Kimdir?

15 Kasım 1989’da Çanakkale Merkez Saraycık Köyü’nde doğmuştur.

İlk ve Orta öğrenimini Çanakkale’de tamamlamış, Lise eğitimini Muğla Ortaca’da almıştır. Ardından Antalya Akdeniz Üniversitesinden mezun olmuştur.

Askerliğini kısa dönem olarak Aydın İncirliova’da yapan Bağcı, 3 yıl DSİ’de resepsiyon görevlisi olarak çalışmıştır. İçindeki vatan, millet sevgisi ağır basan Emre Bağcı, özel harekât polisi olmuş, tayini ise Samsun’a çıkmıştır.

Samsun’da 29 Nisan 2017’de görev dönüşü elim bir kaza geçiren Emre Bağcı, 3 Mayıs 2017’de şehit düşmüştür. Bağcı, vefatının ardından organlarıyla 7 kişiye hayat vermiş; kalbi ve akciğeri İstanbul’da, karaciğeri Bandırma’da, bir böbreği Samsun Bafra’da diğer böbreği Ordu Fatsa’da, korneaları ise Samsun Üniversitesi’ndeki hastalara şifa olmuştur.

Çanakkale Belediye Meclisi Eylül 2017 oturumunda, bu özel vatan evladının isminin kentimizdeki yeni park alanına verilmesi kararlaştırılmıştır.

Ruhu Şad Olsun.

Kentli Çocuklarımız İçin Yatırımlar Devam Ediyor…

Çanakkale Belediyesinin yeni projelerinden biri olan Barbaros Kreşi’nin temel atma töreni de park açılışının hemen ardından gerçekleşti. Barbaros Mahallesinde Portakal Sokak ile Osman Hamdi Bey Caddesinin kesişimin de bulunan alanda yükselecek yeni kreşin temel atma törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Kale Bayar İnşaatın Sahibi Mustafa Bayar ve kentliler katıldı.

Eğitimde geri dönüşü en yüksek yatırım okul öncesi dönemidir gerçeğinden hareketle, ilki geçtiğimiz yıl hizmete başlayan Ata’m Kreş’in büyük ilgi görmesi ile birlikte Barbaros Mahallesi’nde de yeni bir kreş için adımlar atıldı. Kentli çocuklarımızın eğitim göreceği Barbaros Mahallesinde yapımı başlayan kreş binasında toplam 9 adet sınıf, 4 adet tematik atölye, çok amaçlı salon, kış bahçesi gibi alanlar çocukların zihinsel, duygusal, bedensel ve sosyal gelişimlerine uygun olarak tasarlandı.

Kreşin temel atma töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Daha önce Cevatpaşa Mahallesinde Atam Kreş ve Gündüz Bakım Evini açmıştık. Üzerine de Çocuk Kültür Evimizi açmıştık. Şimdi de Barbaros Mahallesinde bir kreşimizi daha açıyoruz.  Mustafa Bayar’ın temin ettiği ve onun yapmakta olduğunu kreş binasının temelini atıyoruz. Umarız yeni eğitim sezonuna yetiştireceğiz. Her mahalleye bir kreş açma hedefimiz var” dedi.

Kreşe başlama yaşının düşürülmesi amacı ile çalışma yürütüldüğünü ifade eden Başkan Gökhan; “Kreşlerimize çocuklarımızı 3 yaşından itibaren almaya başlıyoruz. Fakat artık dünyada çocukların daha erken yaşlarda kreşe başlamaları tavsiye ediliyor. Tabi daha küçük yaşlardaki çocukların bakımı zor ama kreşlerin donanımı da ona göre hazırlanıyor. Bunu da yapmak zorundayız. Eğer kreşler bilimsel olarak işletilirse, eğitim bilimine uygun eğitmenler istihdam edilirse, 2 yaşından itibaren çocukların kreşlerde alabilecekleri çok iyi eğitimler olduğu söyleniyor. Ama biz şu anda 2 yaşındaki çocukları başlatamıyoruz. Çünkü eğitmenler ve bakıcılarımız açısından bir zamana ihtiyacımız var. Fakat bu konuda en hızlı şekilde hazırlıklarımızı yapmamız ve eğitmenlerimizin ona göre eğitimlerini tamamlamaları gerekiyor” dedi.

Kreşlerin önemli eğitim kurumları hale gelmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Gökhan; “Kreşlerimizi sadece çocukların barınma alanı olarak görmememiz gerekir. Kreşleri aynı zamanda bir eğitim alanı olarak görmemiz ve öyle planlamamız gerekir. Çocuklarımız 3 yaşında kreşe geldiğinde, okula gelmiş gibi bilinçli bir eğitim vererek, çocukların gelişimlerine katkı sağlamamız gerekir. Özellikle yerel yönetimlerin bu işi bilimsel olarak yapmaları gerekir. Atam Kreşte çocuklarımızı ciddi bir eğitim sürecinden geçiriyoruz ve onları iyi yetiştiriyoruz. Üst katında Çocuk Kültür Evinin olması işimizi daha kolaylaştırıyor. Burada Çocuk Kültür Evimiz yok ama Altın Yıllar Yaşam Merkezimizin yanına bu mahalleye ait bir yer yapmayı planlıyoruz. Çocuklar orada her türlü bilimsel ve kültürel eğitimi alıyorlar. Böylelikle çocuklarımız her türlü eğitimden yararlanma fırsatı yakalıyorlar” dedi.

Barbaros Mahallesinde yapılacak olan kreşin ismi için isim önerisi alacaklarını ifade eden Başkan Gökhan; “Diğer kreşin isim babalığını ben yapmıştım. Çocukların Atatürk’ü ve kimin sayesinde bugünlere gelindiğini bilmeleri için Atam Kreş ismi koyulsun dedim. Bu kreş için de şöyle bir önerim var; Muhtarımız ve Barbaros Mahalle Meclisimiz kararlaştıracak. Çocuklara uygun ve Cumhuriyet değerlerimizi hatırlatan bir isim koyulacağından hiçbir kuşkum yok. İsim önerisinde bulunmak isteyenler de olursa, Mayıs ayının sonuna kadar belediyenin sitesine yazabilirler. Oradan da çıkan fikirle, hep birlikte, herkesin katkısı ile ismimizi koyalım” dedi.

Başkan Gökhan’ın konuşmasının ardından temel atma gerçekleştirilirken, tören pilav ikramı ile sona erdi.

04.05.2018 ( 17.52 )