Anasayfa | Site Haritası

Filoya Yeni Araçlar Dahil Oldu…

 

Çanakkale Belediyesi, artan nüfus ve büyüyen kentin ihtiyaçları doğrultusunda araç filosunu genişletmeye devam ediyor. Bu kapsamda filoya dahil olan yeni araçlar, 3 Mayıs 2018 Perşembe günü Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinlikle basına ve kentlilere tanıtıldı.

Cumhuriyet Meydanındaki araç tanıtım etkinliğine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla Kenar, Ali Sürücü, Özleyiş Çetin, Rebiye Ünüvar, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ve çalışanları, S.S. 18 Nolu Şehiriçi Minibüsçüleri ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hasan Ateş, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir başta olmak üzere davetliler ve kentliler katıldı.

Etkinlikte çeşitli müdürlüklerde kullanılmak üzere alınan 4 adet binek tipi araç, bir adet motosiklet, bir adet yangın aracı, bir adet engelli tip minibüs, bir adet finişer asfalt serme aracı, bir adet asfalt kazıma aracı, 4 adet 27 koltuklu engelli tipi otobüs, bir adet 31 koltuklu otobüs, bir adet servis aracı olmak üzere toplamda 15 adet aracın tanıtımı yapıldı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, araçlara ilişkin yaptığı açıklamada; “Belediyeler altyapılarını yaparken, hizmet yaparken, araç ve gereçlere ihtiyaç duyarlar. Biz de Belediye bütçemiz dahilinde ve İller Bankasındaki kredibilitemiz yüksek olduğu için ayrıca kaynaklarımızı verimli kullandığımız için bu araçları alabilme şansımız oldu ve Çanakkale halkının hizmetine sunuyoruz. Araçlarımızdan biri finişer, asfalt serme makinesi. Yoğun biçimde asfalt serme işi yapıyoruz. İhale yaparak müteahhitlerin araçlarını kullanıyoruz ama onların da maalesef araçları yeni olmadığı için serme işlerinde bazen gecikmeler oluyordu. Onun için bir tane bu araçtan almaya karar verdik. Eskiden vardı ancak o da yıpranmıştı. Dolayısıyla yeni bir finişerimiz oldu. Bir diğeri, asfalt kazıma aracı. Bu çok önemli. Çünkü biz mevcut asfaltları kaldırıp yenisini yaparken, asfaltı kepçelerle kazıyorduk ve asfalt parçalarını atıyorduk. Şimdi bu asfaltın zeminini zedelemeden, sadece üst kısmını alarak ve sonrasında yeniden asfalt olarak kullanılmak üzere güzel bir araç. Hem tasarruf olacak hem de sağlıklı bir hizmet vermiş olacağız. Bir tane yangın aracımız var. İtfaiyemiz her geçen gün zenginleşiyor. Kentimiz her geçen gün büyüdüğü için yeni araçlara ihtiyaç oluyor. Bu araç, dar sokaklarda kullanılmak üzere temin edildi. Yüksekliği de 18 metre. Dolayısıyla bu araç da ihtiyaçtı. Bir tane engelli tip minibüs aldık. İkinci aracımız oldu. Engelli kentlilerimizi taşıyoruz biliyorsunuz, ihtiyaçları doğrultusunda bu araçları kullanacağız. En önemlilerinden biri de 27 koltuklu engelli tip otobüslerimiz oldu 4 adet. Bu yıl içerisinde iki adet körüklü otobüs ile yine 6 adet daha otobüs alacağız. Dediğim gibi kent büyüyor ve ihtiyaç doğuyor. Kooperatifimizle beraber bu filomuzu büyütüyoruz. Onlar da eski tip otobüslerin engelli tip otobüs olması için bir çalışma yapıyorlar. Bu yılın sonunda umuyorum ki yenilenmiş olacak. Bir adet de 31 koltuklu Sultan araç aldık. O da sivil toplum kuruluşlarının veya kentlilerden başka amaçla talep geldiğinde kullanıma sunuyoruz. Yine çeşitli müdürlüklerde kullanılmak üzere Ford Torneo Courier araçlar aldık. Dediğim gibi şehir büyüdüğü için personelin daha hızlı hizmet verebilmesi adına bu araçlara da ihtiyaç vardı. Park Bahçeler Müdürlüğümüze de personeli taşıma amaçlı bir minibüs alındı. Bir tane motosikletimiz var, Zabıta Müdürlüğümüz için. Zabıta da artık motorize oldu. Dolayısıyla toplamda 4 milyon TL’lik bir araç parkına sahip olduk. Çanakkale halkının kaynaklarıyla alıyoruz bu araçları. Onun için de Meydanda tanıtımını uygun bulduk. Yeni araç alımı ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor” diye konuştu.

Başkan Gökhan ayrıca, sınavlarda başarılı olarak kooperatif bünyesinde görev yapmak üzere şoför kartı almaya hak kazanan kadın şoförler Aynur Dere ve Aylin Özer’e de kartlarını takdim etti. Başkan Gökhan aynı zamanda, Belediye bünyesinde kadroya geçen kadın şoför Mücella Tezcan’a da şoför kartını takdim etti. Kadın şoförlere yönelik kentlilerden ciddi oranda olumlu geri dönüşler alındığını kaydeden Başkan Gökhan, bunun memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Çanakkale’deki bayanlara rica ediyorum, araçlarımızı kullanmak için çaba göstersinler. Daha çok bayan şoförümüz olsun. Kentlilerden bu konuda ciddi memnuniyet var” dedi.

Kadın şoförlerle birlikte gerçekleşen hatıra fotoğrafı çekiminin ardından dualar edilirken, davetliler Belediye filosuna yeni dahil olan araçları inceleyerek, bilgiler aldı. Etkinlik pilav ikramı ile son buldu.

03.05.2018 ( 14.23 )