Anasayfa | Site Haritası

Kadın Muhtarlar Çanakkale'de Buluştu…

 

Türkiye Kadın Muhtarlar Derneğine bağlı ülkenin çeşitli il ve ilçelerinden 105 kadın muhtar proje çalışmaları kapsamında bir araya geldikleri Çanakkale’de, Çanakkale Belediyesinin proje ve çalışmalarını yerinde inceleme fırsatı buldu.

14-18 Nisan 2018 tarihleri arasında Çanakkale Belediyesinin ev sahipliğinde proje çalışmalarını gerçekleştirmek üzere kentte bulunan Kadın Muhtarlar, 16 Nisan 2018 Pazartesi günü Çalıkuşu Projesinin eğitim çalışmalarının hemen ardından, Çanakkale Belediyesine ait Altın Yıllar Yaşam Merkezi, Atam Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Çocuk Kültür Evi ile Tohum Sandığını da ziyaret etti. Çanakkale Belediyesinin bu merkezlerini çok beğendiklerini ifade eden kadın muhtarlar, faaliyetlere ilişkin de yerinde inceleme ve detaylı bilgi alma şansı buldu.

Kadın Muhtarlar 17 Nisan 2018 Salı günü de Bozcaada’yı gezdi. Bozcaada’da tarihi alanları gezen kadın muhtarlar keyifli bir gün geçirme fırsatı buldu. Bozcaada gezisinin sonrasında kadın muhtarlar, gala yemeğinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile bir araya geldi. Geceye Başkan Gökhan, eşi Hale Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve davetliler katıldı.

Gecede açılış konuşmasını yapan Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu’nun ardından Başkan Gökhan söz aldı. Kadın muhtarları Çanakkale’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Gökhan; “Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi olarak doğduğu topraklardasınız. Mustafa Kemal, çok sene önce kadınlarımızın değerini biliyordu ve gereğini yapmıştı. Kadınlarımızın bugün ülkede özgürce yaşayabilmelerini, özgürce örgütlenebilmelerini Mustafa Kemal’e borçluyuz” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği öneme değinen Başkan Gökhan; “Hiçbir ülkede kadınların haklarının olmadığı dönemlerde, medeni kanun ve seçme ve seçilme hakkı verip, kadınları her zaman yüceltmiş bir lider. Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyette yapılan seçimler ile mahallelerin temsilcisi olarak görev yapmaktasınız. Türkiye’deki 50 bin 292 muhtarın sadece 675 tanesi kadın. Bu sayı çok az. Sadece muhtarlıklarda değil, Türkiye Büyük Millet Meclisinde de kadın vekil çok az. Önümüzdeki seçimlerde bunu dikkate almanızı ve yanınızda olan tüm kadınları teşvik etmenizi diliyorum” diye konuştu.

Kadınların toplumda önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Başkan Gökhan; “Kadınlar en az erkekler kadar bu ülkenin gelişmesine katkı sunuyor. Çocuklarımızı yetiştirenler, aileyi ayakta tutanlar onlar. Ayrıca, çalışan, toplumda bir yere gelmek için mücadele eden ve bunu başaran da onlar. Eğer bu ülke kadınlarını değerlendirebilirse, kız çocuklarımızı okutup iyi yerlere getirebilirse, ülkemiz çok iyi noktalara gelecektir. Ama maalesef bazı anlayışlar kadınları geri planda tutmaya, erkeğin arkasında yürütmeye çalışıyor. Bu anlayış son derece yanlıştır” dedi.

Üretim sürecinde kadınların daha çok yer alması gerektiğini vurgulayan Başkan Gökhan; “Kadınımızı üretmeye teşvik edersek, onlara daha fazla fırsat yaratabilirsek, o zaman başarılı bir ülke olabiliriz. Bu ülkenin en büyük eksiği üretim. Üretmek için hep beraber çalışmamız, kadınlarımızın ülkedeki yerini daha fazla yüceltmemiz ve onların üretkenliğinden faydalanmamız gerekir” dedi.

Konuşmaların ardından Dernek Başkanı Serpil Erenoğlu, Başkan Gökhan’a plaket takdiminde bulunurken, Başkan Gökhan da Erenoğlu’na çeşitli hediyeler takdim etti. Çanakkale’de bulunmaktan dolayı memnuniyetlerini dile getiren kadın muhtarlar, ev sahipliği nedeni ile Başkan Gökhan’a ve Çanakkale Belediyesine teşekkür ederek, yöresel ürünlerini takdim ettiler.

18.04.2018 ( 15.36 )