Anasayfa | Site Haritası

Başkan Gökhan, “Canlıları Ve Doğamızı Korumak İçin Mücadele Ediyoruz”...

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları günü nedeni ile Çanakkale Belediyesi Kedi Köyü’nü ziyaret etti.

Başkan Gökhan’a ziyarette Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar'ın yanı sıra kent gönüllüleri de eşlik etti. Kedi Köyü’nü gezerek incelemelerde bulunan Başkan Gökhan, burada yürütülen faaliyetler hakkında Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ve Veterinerlik Hizmetleri Müdürü Mustafa Cesur’dan bilgi aldı.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Başkan Gökhan, Dünya Sokak Hayvanları Gününü kutlayarak;  “Sokak Hayvanları Günü dolayısı ile Esenler Mahallesinde yapmış olduğumuz Kedi Köyü’nde bir araya geldik. Burada sokak kedilerinin barınabildiği, güvenli bir biçimde yaşayabildiği bir alan oluşturduk. Alan içerisine kedilerin barınabileceği alanlar, yem ve suların konulabileceği yerler oluşturuldu. Kentlilerimiz de buraya gelip ziyaret edebilecekler, hatta kedileri sahiplenebilecekler” dedi.

Kedi Köyü’nde verilen hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Gökhan; “Kedilerimizin barınakları olmadığı zaman eziyet görebiliyorlar. Biz de bu nedenle sokak kedilerinin arzu ettiği zaman yemeğini yiyebildiği, suyunu içebildiği, hatta barınabildiği bir alan oluşturduk. Buradaki kedilerimizin yanı sıra dışarıdan getirilip, buraya bırakılan kediler de olabiliyor. Onları tespit ederek, barınağa götürüp aşılarını, kısırlaştırmalarını, gerekirse tedavilerini yapıp tekrar buraya getireceğiz” dedi.

Konuşmasını sürdüren Başkan Gökhan; “Tabi köpekler ile ilgili de çalışmalarımız var. Belediyenin barınağında onları da sağlıklı bir şekilde barındırabiliyoruz. Mühim olan bir kentte bütün canlıların bir arada yaşamasını sağlamaktır. Bu canlılar bizim sorumluluğumuz altındadır. Belediye olarak sadece insanların yaşamını değil, tüm canlıların sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlamakla mükellefiz. Buna ağaçlar da, bitkiler de dahil. Belediye olarak doğaya daha fazla hizmet etmek, tüm canlılara yaşam şansı vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Hayvanların sokağa bırakılması yerine sahiplendirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Gökhan; “İnsanlar hayvanları keyifleri için alıyorlar, işi bitince onu sokağa atıyorlar. En azından bir sahiplendirme düşüncesinde olsalar o bile önemli. Ama maalesef öyle olmuyor ve sokağa bırakılıyor. Hayvanlar da bakıma ve ilgiye alışkın olduğu için sokakta eziyet çekiyor. Bu hayvanlarımıza yazık. Eğer o hayvanı aldıysan, onu sokağa atmak değil, en azından sahiplendirmen gerekir. Tüm canlıların korunması bizim görevimizdir” dedi.

Doğanın ve tüm canlıların korunması için mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Bu dünya bizim için yaratılmıştır ama aynı zamanda o canlıların korunması görevi de bize verilmiştir. Biz şöyle zannediyoruz, bu dünya bizim için yaratılmıştır, her türlü canlıya istediğimiz gibi davranırız. Tam tersine bize onları korumak için bir sorumluluk verilmiştir. Doğayı koruyacaksın, canlıları koruyacaksın. Altıncılar ile onun için ormanlarımızı, doğamızı korumak için mücadele ediyoruz. Çanakkale’de insanların yanı sıra hayvanların da mutlu bir şekilde yaşayabilmeleri için çalışıyoruz” dedi.

4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü nedeni ile gerçekleştirilen ziyaret sonunda, Kent Gönüllüleri Kedi Köyü’nde mama bağışında bulundu.

04.04.2018 ( 16.10 )