Anasayfa | Site Haritası

Sporcular Barış İçin Koştu…

 

Çanakkale Belediyesi’nin ana destekçisi olduğu Turkcell Gelibolu Maratonu 28 Eylül-1 Ekim 2017 tarihleri arasında “Barış İçin Koşuyorum” sloganı ile gerçekleştirildi.

 

Bu yıl 3.’sü düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu, 29 Eylül 2017 Cuma günü 17 Burda AVM’de düzenlenen resmi açılış töreni ile başladı. Açılış törenine Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çocuk Atletizm Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Ayaz, GTP Turizm ortakları Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik ile Eski atlet İsmail Akçay katıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü, törende yaptığı konuşmada; “Turkcell Gelibolu Maratonu’nun bu yıl 3. Gerçekleştiriliyor. Görüyoruz ki, her geçen yıl katılım giderek artıyor. Umuyoruz ki, bundan sonra daha da artarak devam edecektir. Kurumlar tarafından organizasyona yapılan katkıların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da yaptığı katkılar çok önemli. GPT Turizm A.Ş. ortaklarına bu organizasyonu Çanakkale’ye kazandırmada öncülük etmelerinden dolayı kutluyorum. Turkcel Gelibolu Maratonu’nun Çanakkale turizmine çok büyük katkıları olacaktır. Bu organizasyonda bütün Çanakkale’nin katkısı var ve bu nedenle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sporcularımızın kazasız ve sakatlıksız bir maraton geçirmelerini temenni ediyor ve başarılar diliyorum” dedi. Katılımcıların konuşmalarının ardından resmi açılış töreni, maraton etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Barış İçin Çiziyorum” resim yarışmasında dereceye güren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesi ile sona erdi.

Resmi açılış törenin ardından maraton programı kapsamında düzenlenen çeşitli etkinlikler ile devam eden Turkcell Gelibolu Maraton’u, 1 Ekim 2017 Pazar günü Tarihi Yarımada’da bulunan Morto Koyu’nda düzenlenen koşular ile devam etti. Sabah erken saatlerde başlayan 42 kilometrelik maraton, yarı maraton ve halk koşularına yurtiçi ve yurtdışından katılına binlerce sporcu katılım gösterdi.

Koşuların tamamlanmasının ardından ödül töreni düzenlendi. Morto Koyu’nda düzenlenen ödül törenine Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Özgen, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve sporcular katıldı.

 

Ödül töreninde konuşan Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Özgen; “Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu güzel ülkede, Barış’ın Kenti Çanakkale’de, barış için koşan bu ülkenin geleceği, bu ülkenin aydınlık güzel insanları, hepinizi en içten duygularım ile selamlıyorum. Geçtiğiniz yollar 102 sene önce 250 bin şehidin kanı ile sulanan yollardı. Şu anda bulunduğumuz Morto Koyu ise 25 Nisan 1915 yılında İngilizler tarafından çıkartma için kullanılan koydur. Mustafa Kemal Atatürk komutasında Cumhuriyetimizin ön sözünün yazıldığı bu kutsal ve anlamlı topraklarda sizlerle Çanakkale Belediye Başkanlığı adına burada olmaktan büyük onur duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

Özgen konuşmasında; “Böyle kutsal topraklarda ter döken, dereceye girmiş, girememiş bütün katılımcılar, sizler katılım belgelerinizi, sertifikalarınızı, ödüllerinizi en güzel yerlere asın, ömür boyu saklayın ve çocuklarınıza miras bırakın. Çünkü bu belgeler atalarınızın kanlarıyla sizlerin alın terini buluşturan paha biçilmez değerlerdir. Bu etkinliği Turkcell’in desteği ile düzenleyen GPT Turizm A.Ş.’ye ne kadar teşekkür etsek azdır. Ayrıca bu şirketin 3 kurucu ortağının Çanakkaleli olması da bizim için ayrı bir onur kaynağıdır. Bu aynı zamanda tüm dünyaya biz Çanakkalelilerin Çanakkale ruhuna her zaman sahip çıkacağımızın mesajıdır” ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından GPT Turizm A.Ş. ortağı Armağan Aydeğer, Çanakkale Belediyesi’nin maratona verdiği destek nedeni ile Meclis Üyesi Özgen’e plaket takdiminde bulundu. Protokol konuşmalarının ardından koşularda dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi.

02.10.2017 ( 14.49 )