Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > ÇANAKKALE > Kardeş Kentler > OSNABRÜCK / ALMANYA > Osnabrück' ten Haberler...

Osnabrück Belediye Başkanı Kardeş Kente Selam Gönderdi

Çanakkale'nin Kardeş Kenti olan Osnabrück Belediye Başkanı Sayın Boris Pistorius ile projeleri, Çanakkale hakkında düşünceleri üzerine yapılan röportaj

-Sayın Başkanım, öncelikle sizi kişisel olarak daha yakından tanımak isteriz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Evliyim ve iki kızım var. Lise öğrenimi tamamladıktan sonra  satış ve pazarlama konusunda bir eğitim aldım ve ardından hukuk fakültesinden mezun oldum. Daha sonra Aşağı Saksonya Eyalet Hizmeti’nde çalışmaya başladım ve 1 Kasım 2006 tarihinden beri Osnabrück Belediye Başkanlığı’nı yürütüyorum.

-Kardeş kentimiz Osnabrück’ün Belediye Başkanı olarak bir gününüzün nasıl geçtiğini öğrenebilir miyiz? Ne tür çalışma yöntemleri kullanıyorsunuz?

İşe sabahları genelde saat 9 civarı başlarım. Genellikle akşam geç saatlere kadar süren toplantılara katılmak zorundayım. Hem Osnabrück Kenti’ni dışarıda temsil etmek hem de Osnabrück Belediyesi’ni yönetmek benim görevlerimin başında gelmektedir. 

-Osnabrück Belediye Başkanı olarak göreviniz süresince neler yapmayı planlıyorsunuz? Şu ana kadar ne tarz projeler yaptınız ve 2010 yılında ne tür projeler yapmayı düşünüyorsunuz?

Benim görev süremdeki en önemli tema elbette kentin “dönüşüm“ü üzerine: Osnabrück Kenti geçtiğimiz yıla kadar İngiliz (Britanya) Silahlı Kuvvetleri’nin Birleşik Krallık dışındaki en büyük üssü konumundaydı. İngilizler 2009 yılında Osnabrück’ü tamamen terkettiler ve şu anda görevimiz geriye kalan tesislerin ve ortalama 160 hektarlık boş alanın yeniden düzenlenmesi üzerinedir. Kentlilerin de desteğiyle, geniş bir katılımcılık politikası çerçevesinde, geçmişte askeri üs olan bu bölgeler için çok çeşitli ilginç fikirler ürettik. Örneğin belli bir alanın bir bilim parkı olarak kullanılması önerisi var ve bu kabul görmüş bir fikir konumunda. Ayrıca askerlerin aileleriyle birlikte oturdukları evlerin de özel kişilere satışı büyük ölçüde tamamlanmış durumdadır. Bu durum, Osnabrück Kenti için hem birçok firmanın burada iskan edilmesi açısından hem de Osnabrücklü kentliler için büyük bir şanstır.
 
-Osnabrück Kenti için bir dileğiniz var mı? Gönlünüzde yatan proje nedir?

Görev süremin tamamlandığı 2014 yılında, “dönüşüm” konusunun büyük ölçüde tamamlanmış olmasını ve böylelikle Osnabrück’ün yeni firmaların açtığı ufuklar sayesinde daha cazip hale gelmesini ve Osnabrücklüler için daha yaşanılası bir kente dönüşmesini istiyorum.

-Sizce kardeş kent ilişkileri kültürel değişimi ne derece etkiliyor ve bu değişim sizin için ne derece önem teşkil etmekte?

Osnabrück ve Çanakkale arasındaki kardeş kent ilişkileri bizim için büyük bir öneme sahiptir. Özellikle Osnabrück’teki Türk kökenli göçmen vatandaşlarımızın varlığı bu işbirliğinin önemini de artırmaktadır. Bunun yanında bugüne kadar gerçekleşen ve gelecekte yapılması planan birçok kültürel etkinlik de bu ilişkilerin temelini oluşturmaktadır.

-Çanakkale ve Osnabrück arasındaki bu ilişkiyi nasıl değerlendiriyorsunuz ve gelecekten beklentileriniz nelerdir?

Bugün bile kardeş kent ilişkileri her zamanki önemini korumakta ve böylece farklı kültürlerden insanlar birbirleri ile buluşma imkanına sahip olarak toplumlar arasındaki önyargıların kırılmasında, karşılıklı hoşgörü ve anlayışın artmasında önemli bir araç olma özelliğini sürdürmektedir. Bu gerçek, Çanakkale ve Osnabrück arasındaki pozitif ve canlı bir şekilde süregelen ilişkiler gözönünde bulundurulduğunda rahatlıkla anlaşılmaktadır. Benim kişisel izlenimlerime göre, her iki taraf da bu ortaklığı sürdürme ve daha da sıkı bir hale getirme konusunda oldukça hazır ve istekli bir durumdadır. Elbette gelecekte bunların gerçekleşmesini arzu etmekteyim. Barışın Kenti Osnabrück’ün Belediye Başkanı olarak görevim gereği de bunu desteklemeye hazırım. Bu bağlamda, Türkiye’deki kardeş kentimiz olan Çanakkale ile de kardeş kent elçisi değişiminde bulunmamız beni ayrıca mutlu etmektedir. Bu görevi yürüten gençler, ilişkilerin aktif ve canlı bir şekilde sürmesine elbette en büyük katkıyı sağlamaktadırlar.


Röportaj; Servet Çınar
Çanakkale – Osnabrück Kent Elçisi

 

Interview mit Oberbürgermeister Boris PistoriusIn erster Linie möchten wir Sie persönlich näher kennen lernen, Herr Ober- bürgermeister. Können Sie uns von Ihrer Laufbahn und Ihrer Familie erzählen??


Ich bin verheiratet und habe zwei Töchter. Nach dem Abitur habe ich eine kaufmännische Ausbildung gemacht und anschließend mein Jurastudium absolviert. Danach habe ich im Landesdienst Niedersachsen gearbeitet und bin seit dem 1. November 2006 Oberbürgermeister der Stadt Osnabrück.


Wie sieht der Tagesablauf des Oberbürgermeisters der Partnerstadt Osnabrück aus? Welche Arbeitsstrategien verfolgen Sie?


Mein Dienstbeginn ist regelmäßig morgens um neun Uhr, oft habe ich Termine bis zum späten Abend. Meine Aufgabe ist es, sowohl die Stadt Osnabrück nach außen zu vertreten als auch die Verwaltung zu leiten.


Was haben Sie sich für Ihre Amtszeit als Oberbürgermeister für die Stadt Osnabrück vorgenommen? Welche Projekte haben Sie schon durchgeführt und welche werden im Jahr 2010 weitergeführt?


Ein Hauptthema meiner Amtszeit ist die Konversion: Die Stadt Osnabrück war bis zum letzten Jahr der größte Standort der Britischen Streitkräfte außerhalb des Britischen Königreiches. Die Briten haben den Standort Osnabrück in 2009 komplett geräumt und nun gilt es, die freigewordenen Flächen (ca. 160 Hektar) neu zu ordnen. In einem umfangreichen Beteiligungsprozess, in den auch die Bürgerinnen und Bürger eingebunden wurden, haben wir viele interessante Ideen für die ehemaligen Kasernengelände entwickelt. So soll unter anderem ein Gelände für einen Wissenschaftspark genutzt werden. Auch die Wohnungen und Häuser, die ehemals von Britischen Soldaten und deren Familien bewohnt wurden, sind mittlerweile zum größten Teil an Privatpersonen verkauft worden. Für die Stadt Osnabrück ist das eine große Chance sowohl für die Ansiedlung vieler Unternehmen, aber auch für die Osnabrücker Bürgerinnen und Bürger.


Was wünschen Sie sich für die Stadt Osnabrück? Welches Projekt liegt Ihnen besonders am Herzen?


Ich würde mich natürlich sehr freuen, wenn das Thema der Konversion bis 2014 - das ist das Ende meiner Amtszeit - weitestgehend erledigt wäre und die Stadt Osnabrück durch die neuen Perspektiven für Unternehmen noch attraktiver und für die Osnabrücker Bürgerinnen und Bürger noch lebenswerter würde.


Inwiefern beeinflussen die partnerschaftlichen Beziehungen zwischen den Städten den Kulturaustausch und wie hoch ist die Bedeutung des Austausches?


Die partnerschaftlichen Beziehungen zwischen Osnabrück und Canakkale haben eine sehr hohe Bedeutung. Besonders vor dem Bewusstsein, dass in Osnabrück ein Großteil der Bevölkerung mit Migrationshintergrund türkischstämmig ist, ist die Kooperation sehr wichtig und eine ideale Grundlage dafür, dass viele kulturelle Projekte in der Vergangenheit durchgeführt wurden und auch für die Zukunft geplant sind.


Wie beurteilen Sie die Beziehung zwischen Osnabrück und Çanakkale? Was wünschen Sie sich für die Zukunft?


Auch in der heutigen Zeit sind die Städtepartnerschaften nach wie vor ein sehr wichtiges Instrument, das bewirkt, dass sich Menschen begegnen und dadurch Vorurteile abgebaut werden können und Verständnis und Toleranz gegenüber anderen Kulturen wachsen. Das zeigen auch die langjährigen Beziehungen zwischen Osnabrück und Çanakkale, die sehr positiv und lebendig sind. Mein Eindruck ist, dass auf beiden Seiten eine sehr große Bereitschaft besteht, diese Kontakte weiter auszubauen und zu intensivieren. Das wünsche ich mir natürlich auch persönlich für die Zukunft. Durch meine Funktion als Oberbürgermeister der Friedensstadt Osnabrück werde ich das selbstverständlich auch weiterhin unterstützen. In diesem Zusammenhang freut mich besonders, dass wir mit unserer türkischen Partnerstadt auch Städtebotschafter austauschen. Die jungen Menschen tragen mit Ihrer Arbeit wesentlich dazu bei, die Beziehungen aktiv und lebendig zu gestalten.