Anasayfa | Site Haritası

Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan'ın Dünya Barış Günü Mesajı...

Tüm savaşların, açlığın, cinayetlerin, ırkçılığın yaratıcısı insan; barışı kurabilme cesareti ve erdemine de sahiptir. Bu erdem ki, toplumları doğaya yaklaştıracak; ezilenin, ötekileştirilenin samimi çığlıklarındaki barışa ulaşmamızı sağlayacaktır.

Bugün, yaşadığı ve ait olduğu topraklarda kalmayı tercih eden Ümran’ın dramını ve umut dolu bir hayat için yaşadığı topraklardan ayrılmayı göze alan Aylan’ın acı sonunu düşününüz. İki seçeneğinizin her ikisinde de yaşama şansı bulamadığınızı düşününüz.

Barışa doğru atılan her adımda şiddetin ve vahşetin pençeleri kanatıyor vicdanımızı; inançları ve yoksullukları yüzünden yaşam hakkı vahşice ellerinden alınan kardeşlerimiz ve çocuklarımız bugün, şu anda, Arakan’da acımasız saldırılara maruz kalıyor.

Hemşerilerim, inanınız, pırıl pırıl çocuklara veremediğimiz yaşam hakkını düşündükçe, barışa ulaşmak yolunda inatla, azimle, kararlılıkla her geçen gün daha çok çalışıyorum. Çünkü eşitlik, özgürlük ve adaletten söz edemiyorsak eğer, barışı kaybetmişiz demektir.  Karşımızdaki canlının yaşam hakkından söz edemiyorsak da, tüm insanlığımızı kaybetmişiz demektir.

Dünya Barış Günü’nde, kimsenin kökeninden, inancından, renginden dolayı ötekileştirilmediği, adil yaşam hakkının tüm doğada var olduğu rengârenk bir dünya temennimle, Barışın Kenti’nden herkesi selamlıyorum.

Ülgür GÖKHAN

Çanakkale Belediye Başkanı

20.09.2017 (15.20)