Anasayfa | Site Haritası

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Belediye Personeli İle İftar Programında Buluştu...

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın, geleneksel olarak her yıl Ramazan ayında Belediye personeline düzenlediği iftar programının ilk bölümü 01.06.2017 Perşembe Günü Belediye Çalışanları Eğitim ve Sosyal Tesisleri bahçesinde düzenlendi.

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları ile Çanakkale Belediyesinin çok sayıda çalışanı aileleri ile birlikte iftar programına katıldı. Sohbet ortamında gerçekleşen iftar programında DİSK Genel-İş Şube Başkanı Erdinç Uslan ve Tüm Bel-Sun Şube Başkanı Zeki Önder, iftar programı nedeni ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a teşekkürlerini iletti.

 

İftar programında konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, sözlerine Şırnak’ta meydana gelen helikopter kazasında şehit olan Binbaşı Koray Onay’ın ailesine başsağlığı dileğinde bulunarak başladı. Başkan Gökhan; “Bugün Gelibolu’daydım. Dünkü elim helikopter kazası nedeni ile bir şehidimiz vardı. Onun cenazesindeydim. Tabiatı ile üzgünüz. Orada bizlerin buradaki mutluluğu, güvenliği için görev yapıyorlar. Kimisi ateşler ile bombalar ile hayatlarını kaybediyorlar. Kimi bir yerden bir yere ulaşırken bir kaza sonucu şehit oluyorlar. Bütün bunlar, bizim şu anada bulunduğumuz ortamda huzur içerisinde birlikte iftarlar yapabilmemiz ve bu kentte barış içerisinde yaşayabilmemiz için, canlarını seve seve ortaya koyan insanlar. Bunları unutmamamız lazım. Onları her vesilede hatırlamamız lazım. Çünkü bu birliktelik, yani bu vatan için canını seve seve verme mücadelesi, inancı bu kentten, Çanakkale’de çıktı. Çanakkale’deki şehitlerimiz de, o zamanlarda ülkemizin bağımsızlığı, esenliği, huzuru için canlarını seve seve verdiler. Bu ülkenin topraklarını korumak için mücadelelerini sürdürdüler. Ülkemizin bütünlüğü, birliği ve huzuru için o mücadele devam etmekte. Ümit ediyorum, ülkemizdeki bu kardeş kavgası, terör belası sona ersin ve hep beraber bütün bölgelerimizde, bütün coğrafyamızda huzur, barış, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamımızı sürdürelim” dedi.

 

Çanakkale’deki doğa mücadelesinin önemini vurgulayan Başkan Gökhan; “Tabiatı ile bizlerin de çocuklarımız için verdiğimiz mücadelemiz sürüyor. Sadece düşmanlar ile teröristler ile mücadele etmiyoruz, doğayı katletmeye ant içmiş, bu doğanın yok olmasını hiç önemsemeyen, gözlerini para bürümüş insanlara karşı da mücadele ediyoruz. Çanakkale’nin suyunun kirletilmemesi için, geçen hafta Balaban Tepesinde bir ziyaret yaptık ve orada Belediye Meclis Üyelerimiz ve çevreciler ile beraber kamuoyu oluşturmaya çalıştık. Yine bu altın işleyicileri, buralara göz dikenler, yabancı şirketler, bunları engellemek için mücadeleye devam ediyoruz, ama maalesef bu konuda devletin kurumları ve bazı temsilcilerimiz bu konuda görevlerini yerine getirmiyor. Ben şuna inanıyorum, biz kendimizden öte çocuklarımız için bu mücadeleyi veriyoruz. Onlara olan borcumuzu ödemek için bu mücadeleyi yapıyoruz. Yarın oralar kirlendiğinde, sularımız tehlike altına girdiğinde, coğrafyamız bozulduğunda, ormanlarımız yok olduğunda, zeytinliklerimiz gittiğinde, onların yerine termik santraller, çevreyi kirleten tesisler kurulduğunda, bu çocuklar bizden bunun hesabını sorarlar” dedi.

 

Belediye çalışanlarının da çevre mücadelesine katılması gerektiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Biraz önce hocamız Kuran’dan israf haramdır mealinde bir ayet okudu. Yani ihtiyacın kadar tüket, fazlasını tüketme, doğayı tahrip etme, üç kuruşluk para için gelecek nesillerin haklarını yeme, yersen bunun vebali ağırdır diyor. Şimdi ben de, bizim gibi bu mücadeleyi yürüten arkadaşlarımız, bu vebali üstlenmemek için bu mücadeleyi yapıyoruz. Nasıl ki şehitlerimiz burada canlarını, kanlarını bu ülkenin varlığı ve bütünlüğü için verdiyse, biz de bu noktada yöremizin, memleketimizin doğasının korunması için mücadele etmekte azimliyiz ve bu mücadeleyi veriyoruz. Hepinizi de bu mücadeleye davet ediyorum. Sadece bizim tek başımıza yapmamız yetmez. Sizler de belediye emekçisi olarak takip etmelisiniz ve bu mücadelenin içerisinde yer almalısınız” dedi.

Başkan Gökhan; “Ülkemizde ve bu coğrafyada maalesef büyük sıkıntılar var. Kan gövdeyi götürüyor. Müslüman Müslümanı kırıyor. Müslüman Müslümanı kırarken, o beğenmediğimiz emperyalist güçler, buralara gelip bu kargaşayı kışkırtarak ve destekleyerek, bunu köpürtmek sureti ile buralarda silahlarını satıyorlar. Buradaki petrol ve diğer kaynakları elde etmek için buradaki düşmanlığı kışkırtıyorlar. Ben şuna inanıyorum ki, bizim dinimiz son din. Eğer Müslümanız diyorsak, İslam dininin son din olduğuna inanmak durumundayız. Ama aynı zamanda biz bütün dinleri de kabul ediyoruz. Yani bu güne kadar gelmiş geçmiş bütün dinlerin de bizler tarafından kabul edilmesi emrediliyor. Yüce Allah emretmiş, bütün dinleri kabul edeceksin demiş. Reddetmek yok, bütün peygamberleri kabul edeceksin. Bu noktada bu kadar barışçıl, bu kadar kucaklayıcı bir din ve biz o dinin mensupları olarak, bütün bunları bir tarafa koyarak nasıl olur da birbirimize karşı düşmanlık besleyip, nasıl olur da birbirimize karşı düşmanca davranabiliriz. Birbirimizi öldürmeyi içimize sindirebiliriz” dedi.

Konuşmasını sürdüren Başkan Gökhan; “Bu akşam burada güzel bir mekanda bir arada olduk. Umuyorum hoşunuza gitmiştir. Bu mekan Çanakkale Belediye Çalışanlarının. Burası Belediyenin mülkü. Buradan diğer sivil toplum kuruluşları da faydalanabiliyor. Aşağıdaki sosyal tesisimiz, lokantamız ve bahçemiz, bu mahalleye, Çanakkale’ye, dar gelirlilere, hem de öğrencilere hizmet ediyor. Özellikle şunu istedim, burada alkol olmayacak. İki nedenden dolayı, bir Çanakkale’nin bütün kesimleri buraya gelsin, faydalansın diye. İki, burada iki tane okul var. Onların öğrencileri, hatta Barbaros Hayrettin Paşa’dan da gelen var, Turgut Reis açılıyor, o da var, buraya öğrenciler gelsin istedim. O öğrenciler, her gün ekmek arası tavuk döner yiyorlar. Bu sağlıksız bir beslenme. Ama şimdi burada çok çeşitli yemek çıkıyor. O çocuklar daha sağlıklı beslensinler diye onu müstecir ile konuştuk. Burada sanayi var, onların çırakları var. Onların da sağlıklı beslenmesi gerekir. Buraya geldiğinizde görüyorsunuz ki, öğrenciler bir yerde yemek yiyor, çıraklar bir yerde yemek yiyor, ustalar yiyor, zenginler yiyor, iş sahipleri, memurlar yiyor. Hep beraber burada birlikte, yan yana yemek yiyorlar. Bunun böyle olması gerekir. Çünkü burası belediyenin. Hepinizin burada emeği var, burası sizin” dedi.

Belediye Çalışanları Eğitim ve Sosyal Tesisleri bahçesinde düğün yapılabilmesi için araştırma yapacağını ifade eden Başkan Gökhan; “Şimdi bir konuyu inceleyeceğiz, onu da çözmeye çalışacağız. Acaba burada düğün de yapılabilir mi diye bir araştırma yapacağız. Çünkü bazı kentlilerimiz yemekli düğün yapamıyor. Ona rağmen salon pahalı geliyor. Dolayısı ile burası da belediyeye ait olduğu için, ehven şartlarda burada insanlar düğün yapabilir mi diye araştıracağız, olabiliyorsa onu da yapacağız” dedi. Başkan Gökhan, gecenin sonunda Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses ile Emlak ve İstimlak Müdürü Zeki Çakır’ın doğum gününü kutlayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

02.06.2017 ( 14.30 )