Anasayfa | Site Haritası

Barbaros Sosyal Yaşam Evi Drama Topluluğu "Ay Evi" Ni Sahneledi...

 

 

Çanakkale Belediyesi Barbaros Sosyal Yaşam Evi Drama Topluluğu, kadınların yaşadıkları sorunları anlatan "Ay Evi" isimli oyunu sahneye koydu.On kadının yollarının kesiştiği Ay Pansiyon'da, bir pazar gününü anlatan oyun, Sosyal Hizmet Uzmanı H. Okyar İğli'nin  kalemi ve yönetmenliği ile sahnelendi.

İğli, oyunu "Yapılan çalışmada önceden yazılmış bir senaryo kullanmayı tercih etmedik. Çünkü tiyatro formu ve rol yapmak yerine, kendi karakterlerimizi kendimiz yaratarak, oyuncuyu sürece kattım. Çünkü figüran olmak zorunda bırakılan kadınlara kahramanlık daha çok yakışıyor.

Şiddete ağlamak yerine onlarla dayanışarak güçlenebileceğimizi hikayeleştirdik. "AY EVİ"'nin konuklarına, yani oyunun kahramanlarına repliklerini yazarken, oyuncunun kendi özelliklerine, onun konuşurken ne diyebileceğine yoğunlaştım. Erkek şiddeti hakkında, mağduriyet değil, birbirimizden destek alma ve güçlenmenin amaç görüldüğü oyunda, farklılıkları ile güzel on kadın sahnede biraradadır. Kötü erkeklerden kaçmış, birbirlerine sığınmışlardır. Tek ortak noktaları, bir erkek ismi köküne sahip isimleridir. Necmi'ye, Kadri'ye, Huri'ye, Yaşar'iye, Ali'ye' gibi..." sözleriyle anlatırken oyun, finalini iyi anılara ve iyi insanlara yer açmak için kötü insanlardan kurtulmanın önemine inanarak yapıyor.

Yetmiş yaşın üzerinde ve daha önce tiyatro izlememiş oyuncuların samimi performansları izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Kostüm ve dekorları kendi emekleriyle hazırlayan Barbaros Sosyal Yaşam Evi Drama Topluluğu torunlarına, komşularına oyun sahnelemenin sevincini yaşadı.

31.05.2017 ( 14.35 )