Anasayfa | Site Haritası

Çanakkale Heyeti Kardeş Kent Giresun'da

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve beraberindeki Çanakkale heyeti, Kardeş kent Giresun'da 18-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 40. Uluslararası Giresun Aksu Festivaline katıldı.

2015 yılında atılan imzalarla kardeş kent bağlarının kurulduğu Giresun'a gerçekleşen ziyarete Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan'ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Belediye Meclis Üyeleri Adnan Güler, Ali Uyanık, Bilge Şimşek, Emine Kardelen, Birten Sarıbaş, Selami Candan, Mustafa Kemal Özkan ve Yalçın Ülkü, Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Özlem Eryiğit ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Hülya Candan katıldı.

Çanakkale heyeti, Giresun ziyareti kapsamında ilk olarak 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katıldı. Giresun Atatürk Meydanında düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması, Atatürk anıtına çelenk sunulması ile gerçekleşti.

Buradaki törenin ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve beraberindeki heyet, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu'yu makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan burada yapmış olduğu konuşmada; “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal bu ülkenin kurucusudur. Atatürk’ü son günlerde hiçe saymak isteyenlerin oyununa gelmeyeceğiz. Bayramlarımızı en içten, en samimi ve en büyük coşkumuzla kutlayacağız. Giresun, Kurtuluş savaşına mecburiyeti olmamasına rağmen gönüllü birliklerin oluşturduğu 42. ve 47. Alaylarla katılarak büyük mücadele göstermiştir. İki şehrimiz arasında birçok ortak noktamız var. Bizi Giresun’a davet eden Belediye Başkanımız Kerim Aksu’ya bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise; Çanakkale heyetinin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Atatürk’ü anarken, Atatürk’ün fikirlerini anlayacağız ve anlatacağız. 2015 yılında Çanakkale Belediyesi ile yine burada kardeş şehir protokolü imzalamıştık. İki şehrinde tarihinde, kurtuluş mücadelesinin en derin izleri var. Giresun Türkiye’de 81 ilde kendi sınırları dışında tek şehitliği olan ildir. 42. ve 47.alaylarını tamamen Giresun çocukları oluşturuyordu. Gelen misafirlerimizi Giresun’da ağırlamaktan çok mutluyuz, geldikleri için hepsine şükranlar sunuyorum”  diye konuştu. Keyifli bir sohbet ortamının gerçekleştiği ziyaretin sonunda Belediye Başkanları karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Öte yandan Çanakkale heyeti, Giresun'un simgelerinden biri olan 40. Aksu Festivalinin etkinliklerine katılacak.

19.05.2017  (14.14)