Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > KURUMSAL KİMLİK > Müdürlükler

Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü

ÇANAKKALE BELEDİYESİ

ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

TOPLU TAŞIMA

5393 Sayılı Belediye Kanununa göre önce Ulaşım ve Toplu Taşıma Birimi adı altında kurulan Müdürlüğümüz 2007 yılı başından sonra tüm ulaşım hizmetlerinin bağlanmasıyla Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü adını almıştır. Öncelikli hedeflerimizin başında olan toplu taşıma hizmetleri, gerekli olan yönetmelikler Meclisimizce çıkarılarak onaylanmasından sonra şehir içinde de hizmet veren 2 minibüs hattı ve Güzelyalı’da hizmet veren 1 minibüs hattı olmak üzere 3 hattın birleştirilerek Belediye otobüslerimizle birlikte Belediye Denetimli Halk Otobüsü sistemi kurulmuş olup 17 Haziran 2006 tarihinden bu yana Çanakkale Belediyesi ve mücavir alanlarında Belediye denetimli toplu taşıma hizmetleri yürütülmektedir. Bu arada araçların anında takibi, çeşitli raporların alınması istatistiki bilgi çıkarılabilmesi ve elektronik biniş yönünden kullanımının kolay olması nedeniyle KentKart elektronik sistemi tercih edilmiştir.
Sistemimizin sağlıklı,  çağdaş ve düzenli toplu taşıma Kepez Belediyesi Meclisince de benimsenmiş olup; Kepez Belediyesi Meclisi'nin talebi ve Çanakkale Belediye Meclisi'nin olumlu görüşü doğrultusunda Kepez Belediyesi ve Kepez’den kentimize gelen minibüs kooperatifi araçlarıda sistemimizin içine dahil olmuştur.Kepez’den gelen araçlarla birlikte toplu taşıma ağımız ve araç sayımızda genişlemiştir.
SS. 44 No'lu Çınarlı Dardonos Kooperatifi bünyesinde çalışan hat sahipleri haklarından feragat  etmiş ve 2008 yılında 2 adet, 2009 yılında 1 adet olmak üzere dokuz metrelik toplam 3 adet engelli otobüsü  sistemimize dahil edilmiştir.
Çanakkale Belediyesi otobüsü 12 adet, Halk Otobüsü 97 adet, Kepez Belediyesi Otobüsü 1 adet olmak üzere; toplam 110 adet otobüs vardiya usulü çalışmaktadır.
Toplu taşıma sistemimize başladığımızda 22.000 olan günlük yolcu sayımız bugünlerde
yolcuların adaptasyonu neticesinde 50.000 üzerine çıkmıştır.

- 17 Haziran 2006 - 31 Aralık 2006 tarihleri arasında toplam 4.875.207 yolcu taşınmıştır.

- 2007 Yılında 11.569.654 yolcu taşınmıştır.

- 2008 Yılında 10.920.155 yolcu taşınmıştır.

- 2009 Yılında 10.696.541 yolcu taşınmıştır.

- 2010 Yılında 11.776.204 yolcu taşınmıştır.

- 2011 Yılında 13.409.067 yolcu taşınmıştır.

- 2012 Yılında 13.758.537 yolcu taşınmıştır.

- 2013 Yılında 13.794.417 yolcu taşınmıştır.

- 2014 Yılında 13.957.607 yolcu taşınmıştır.

 

Sistemimizde yaz, kış ve okul tatil dönemi için 3 değişik rotasyon planı
uygulanmaktadır.
Yolcu şikayetleri ivedilikle değerlendirilerek, Şikayet Değerlendirme ve Ceza Komisyonumuzun görüşüne sunulmakta, yapılan inceleme neticesinde
sürücülere yönetmelik hükümlerine göre cezai yaptırımlar uygulanmakta ve sorunlar çözüme kavuşturulmaktadır. Ayrıca sürücülerimize belirli periyodlar ile eğitim verilerek, sık sık görüş alışverişi toplantıları düzenlenmektedir.

Özel Halk Otobüsü Yönetmeliği gereği halk otobüslerinde çalışacak şoförlerin seçimi şoför seçim komisyonu tarafından yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki sınava tabi tutularak belirlenmektedir. Başvuruda bulunan şoförler ilk
olarak trafik bilgisi ve davranış psikolojisi sınavına tabi tutulurlar, bu sınavda başarılı olan şoför
adayları uygulamalı sözlü sınava katılmaya hak kazanmaktadırlar.


Özel Halk Otobüsü Yönetmeliği gereği halk otobüslerinde çalışacak şoförlerin seçimi yazılı ve
uygulamalı olmak üzere iki sınava tabi tutularak belirlenmektedir. Başvuruda bulunan şoförler ilk
olarak trafik bilgisi ve davranış psikolojisi sınavına tabi tutulurlar, bu sınavda başarılı olan şoför 
adayları uygulamalı sözlü sınava katılmaya hak kazanmaktadırlar.

Özel Halk Otobüsü Şoförlük Başvuru Belgeleri;

- 2 Adet Vesikalık Fotoğraf

- Nüfus Cüzdan Fotokopisi

- Ehliyet aslı ve fotokopisi ( Aslı kontrol edilecektir. )

- İkametgah Belgesi

- Sabıka Kaydı

- Psikoteknik Belgesi

- Portör Belgesi

- Sürücü Belgesi Detay Bilgileri Formu

- SGK Kaydı ( SSK, Bağkur veya Emeklilik Durumunu Gösterir Belge )

 

 

Yolcuların bilgilendirilmesi amacıyla güzergahlardaki duraklara hat haritaları ve güzergah 
listeleri asılmıştır. Güzergahlarımız üzerinde bulunan önemli kavşaklara sinyalizasyon tesis edilerek
toplu taşıma araçlarının ve diğer araçların belli bir düzen içerisinde tehlikeye girmeden kavşakları
kullanmaları sağlanmıştır. 
Buna ilave olarak elektronik kartımızda bakiyemiz yetersiz olduğunda otobüslerimize biniş yapabilmemiz için Türkiye’de ilk olarak kredi kartıyla biniş uygulaması 19/04/2007 tarihinden itibaren şehrimizde başlamıştır.
Araçlarımızı kullanan yolcuların doğru ve kolayca araç tercih edebilmeleri için araçlarımızın 3 tarafına hat renginde numarası ve güzergahını gösteren tabelalar asılmıştır. Yolcuların bilgilendirilmesi amacıyla çeşitli duyurular araç içerisindeki mobil ekrandan yapılmaktadır. Durakların fiziki durumları düzenlenmiş olup durak mesafeleri mümkün olduğu kadar standartlara uygun uzaklıkta olacak hale getirilmiştir. Ayrıca duraklara geçen hatların numaraları yapıştırılarak otobüs tercihlerinin doğru yapılması sağlanmış olup her durağa durak ismi verilmiştir. Şehrimizdeki otobüs duraklarına otobüslerin geliş durumları ile ilgili kaç durak kaldığının bilgisini belirlenen formatta verebilen 30 adet akıllı durak sistem panosu bulunmakta olup gelen olumlu tepkiler doğrultusunda modernizasyon ve  yenileme çalışmaları devam edecektir.
Sefakent Sitelerine de belirli saatlerde otobüs seferlerimiz bulunmaktadır. 
Cuma günleri saat 10:00 ve 14:30'da eski ve yeni kabristanlığa Öğretmenevi misafirhanesi önü- Demircioğlu Caddesi, Eski Belediye önü - Atatürk Caddesi, Pirireis (Balıkesir) Caddesi güzergahından devam eden ücretsiz seferlerimiz mevcuttur.
Belirtilen noktalara ulaşım ile ilgili saatleri öğrenmek, talep, öneri ve şikayetlerinizi iletmek için 217 58 90 numaralı Araç Takip ve Koordinasyon Merkezimizin telefon numarasını arayabilirsiniz. 

 

‘’AKILLI DURAK’’

 

Durakta bekleyen yolculara, yaklaşmakta olan otobüsler hakkında bilgiler verilmektedir. Panelde; otobüsün hat numarası, gidiş yönündeki son durağın ismi ile kalan durak sayısı olmak üzere üç çeşit bilgi bulunuyor.

Ayrıca son yapılan çalışmayla, Çanakkale belediyesi ulaşım hizmetleri müdürlüğü engelli dostu uygulamalarına bir yenisini daha ekledi. Duraklarda bulunan akıllı panolara, yaklaşan otobüslerden hangisinin engelli binişine uygun olduğunu gösteren uyarı işaretleri konuldu. Yaklaşan otobüslerin kaç durak mesafede bulunduğunu gösteren akıllı durak uygulamasıyla otobüs bilgisinin yanı sıra, gelen aracın fiziksel engellilerin kullanımına uygun olup olmadığı da belirtiliyor. Işıklı panolardaki hat numaralarının yanında yer alan özel sembollerden otobüsün engelli rampasına sahip olup olmadığı öğrenilebiliyor.

Ayrıca görme engelli vatandaşlarımız için, akıllı durak  ekranlarında yazan bilgililerin, sesli olarak da anonsu yapılmaktadır.‘’AKTARMA’’

Toplu Taşıma araçlarında bir noktadan diğerine belirlenen ücret ile yolculuk yapmak için verilen süre içerisinde, verilen adette biniş hakkının kullanılmasını sağlayan sistemdir.                       
İşleyiş; Kentkartın otobüslerde bulunan validatöre okutulması ile karta, aktarmanın başladığını gösteren bilgi yazılır. Verilen süre içerisinde aynı kart ile farklı bir hatta çalışan otobüse biniş yapıldığında eğer kart belirtilen  süre içerisinde ve belirtilen biniş  sayısına ulaşmadıysa ücretsiz veya belirlenen ücrette indirimli olarak araca binmeye hak kazanır. Aktarma süresi 30 dakikadır.30 Dakika olan aktarma süresinin 20dk.sı ücretsiz 21 - 30 dk.(10 dk) arası %50 indirimlidir. Aynı duraktan binişlerde aktarma uygulaması olmamaktadır.
İlk binişlerde kartların belirlenen süre içerisinde tekrar kullanılması durumunda aktarma yapılamaz. (Koruma süresi 5 dakikadır, ayrıca Ç-3 ve Ç-3 Ekspres hatları arasındaki aktarmalar ile Kepez, Kepez Ekspres ve Kepez Sefakent hatları arasındaki aktarmalarda, aynı güzergahtaki hatlar olması sebebi ile aktarma bulunmamaktadır) Aktarma uygulamasında kartlar kişilere özel olduğu düşünüldüğünden, bu sebeple tek kart ile iki veya daha fazla kişi ile başlanan yolculuklarda sadece bir kişi aktarmadan faydalanabilir.
Toplu taşımada öğrenci-indirimli-tam gibi farklı tip ücretler olduğundan, aktarmadan faydalanmak için 1. ve 2. binişlerin aynı tip olması gerekmektedir. Aynı hatta çalışan otobüslerde aktarma yapılmaz.
Ayrıca güzergah olarak mücavir alan kabul edilen Güzelyalı - Dardanos hattında tarifeler farklı olmasından dolayı bu hatlarda aktarma kullanılmamaktadır.

YÜKLEMELERDE ÜCRETİZ BONUS HAKKI

Her ayın 1'i ile 31'i arası Kent Kartlara yapılan dolumlarda 40 TL ile 100 TL arasında, Öğrenci dolumlarında 20 TL ile 100 TL arasında ( tek seferde yapılan dolumlar için ) bir sonraki ayın 5'i ile 15'i arasında tüm bayilerden bonuslar talep edilecek olup bayilerden alınan 7/24 Elektronik Kartlara Bonuslar yükletilip, yükleme tarihinden itibaren 30 gün içerisinde toplu taşıma araçlarında kullanılacaktır. Lütfen ücretsiz biniş olan bonus hakkınız kullanınız.

Tam Binişlerde;

40 TL - 4 Bonus ( 4 Biniş )

50 TL - 5 Bonus ( 5 Biniş )

60 TL - 6 Bonus ( 6 Biniş )

70 TL - 7 Bonus ( 7 Biniş )

80 TL - 8 Bonus ( 8 Biniş )

90 TL - 9 Bonus ( 9 Biniş )

100 TL ve üzeri - 10 Bonus ( 10 Biniş )

 


Öğrenci Binişlerinde;

20 TL - 2 Bonus ( 2 Biniş )

30 TL - 3 Bonus ( 3 Biniş )

40 TL - 4 Bonus ( 4 Biniş )

50 TL - 5 Bonus ( 5 Biniş )

60 TL - 6 Bonus ( 6 Biniş )

70 TL - 7 Bonus ( 7 Biniş )

80 TL - 8 Bonus ( 8 Biniş )

90 TL - 9 Bonus ( 9 Biniş )

100 TL ve üzeri - 10 Bonus ( 10 Biniş )SERBEST  KARTLAR

 

 

Serbest kartların geçerlilik dönemi, kartın serbest dolum bayisinde yüklenmesiyle başlamaktadır. Kart yüklendikten sonra dönem sonuna kadar hiç kullanılmaması halinde bile son kullanma tarihi geldiğinde geçerliliğini kaybedecektir. Kullanım süresi dolan veya dolmasına belirli süre kalan serbest kartlar yine serbest kart dolum bayiine götürülerek ilgili dönem ücreti ödenip kullanımının devam etmesi sağlanabilir. Serbest kart olarak basılmış kartlara normal kartlardaki ücret yüklemesi yapılamaz. Serbest kartlar sadece toplu ulaşım araçlarında kullanılacaktır. Bir serbest kart uygulamasından diğer serbest kart uygulamasına geçiş mümkün değildir.
Serbest Kart Kullanım Koşulları;
● Kartlar otobüslerdeki validatörlere gösterilerek kullanılır.
● Validatör kartın geçerlilik süresinin bitip bitmediğini kontrol eder.
● Kullanım limitini aşmamış ve son kullanma tarihi henüz dolmamış kartlar için sesli onay uyarısı bildirilir. Aynı anda ekranda ilgili kartın tipi ve geçerlilik süresinin dolacağı tarih gösterilir.
● Kullanım limiti aşılmış veya son kullanma tarihi dolmuşsa “Kartınızın süresi dolmuştur” uyarısı sesli ve yazılı olarak bildirilecektir.
● Serbest Kart Ücreti 5,00 TL'dir. Kartın kaybolması veya kartın kırılması halinde yeniden kart      basıldığında kart ücreti tekrar alınır. Teknik arızadan dolayı değişen kartlardan serbest kart ücreti alınmaz.
● Serbest kartları sadece kart sahibi kullanabilmektedir. Kart sahibi haricinde kullanılması halide kart tamamen iptal edilir ve yenisi kesinlikle verilmez.
● Kullanıcı tarafından kart zarar görürse (kırılma, delinme v.b.) veya kaybolursa kartın son kullanma tarihine kadar yenisi verilmez.

BASIN KARTI İÇİN GEREKLİ BELGELER
- 1 adet fotoğraf
- Basın kartı aslı ve fotokopisi
- İlgili basın kuruluşundan çalıştığına dair yazı,
- Nüfus cüzdan fotokopisi
(1 Yıllık kullanım – 1460 adet biniş hakkı)


“SERVİS ARAÇLARI”
Şehrimizde faaliyet gösteren servis araçlarının hangi koşullar altında ve ne şekilde çalışacakları, bunların işleticileri ile verilen   hizmetten yararlanan kişi ve kuruluşlar arasındaki ilişkileri düzenlemek amacıyla Servis Araçları Yönetmeliği çıkarılmıştır. Yönetmelik hükümlerimize uygun olarak, servis aracı işletenlerine gerekli belgeler tamamlatılarak çalışma ruhsatları düzenlenmiştir. Buna göre gerekli özelliklere haiz servis aracı sahibine “S” serisinden plaka verilmesi ile ilgili işlemler yapılmaktadır.
Ayrıca çalışanlarımızca sık sık servis araçlarının denetimi yapılarak, servis araç sürücülerimize belirli periyodlar ile eğitimler verilmektedir.

“TİCARİ TAKSİ”
2007 yılında çıkarılan Ticari Taksi Yönetmeliğimizle birlikte taksilerle ilgili birimimizde oluşturulan dosyalarla ticari taksilerin yönetmelik hükümlerine uygun olarak çalıştırılmaları ile ilgili denetlemeler başlatılmıştır. Bireysel ya da durak bazında gelen istek ve şikayetler değerlendirilerek çözüm noktasında projeler üretilmiştir. Yine taksi işletenlerden gelen talepler doğrultusunda iskelede olduğu gibi Kipa AVM ve Anadolu Özel Hastanesi önünde taksi bekleme noktaları oluşturulmuştur. Taksi duraklarındaki bekleme yerleri şehrimiz standartlarına uygun hale getirilip durak çalışanları tarafından ahşap olarak yapılmıştır. Ayrıca ticari taksi durakları düzenli olarak dolaşılarak görüş alışverişinde bulunulmaktadır.
Ayrıca ticari taksi durakları düzenli olarak dolaşılarak görüş alışverişinde bulunulmaktadır.

Taksi Duraklarının Telefon Numaraları için tıklayınız...

Bayi Bulucu Adresi“SİNYALİZASYON”
Anadolu Hastanesi kavşağı, Havaalanı kavşağı, İtfaiye kavşağı ve sanayi kavşağı olmak üzere dört adet kavşağa yeni sinyalizasyon sitemi kurularak, Troya Caddesindeki bu 4 adet kavşağa yeşil dalga sistemi kurulmuştur; Sanayi Kavşağından 50 km hızla gidildiği takdirde Tansaş kavşağına kadar sürekli yeşil ışıkta devam edilebilmektedir.
Aygaz kavşağındaki dört geçiş noktasında özürlüler için sesli (kouşan) uyarı özelliğine sahip butonlar bulunmakta olup tüm sinyalizasyonlar, trafik işaretleri ve levhalar düzenli olarak bakımdan geçirilerek yenilenmektedir.

 

YAT LİMANI AMİRLİĞİ

 

 

Yat limanında uygulanan ücret tarifesi Belediye Meclisinden çıkan gelir tarifesine göre uygulanmaktadır.
•Yat Limanımızın toplam tekne bağlama kapasitesi 2012 yılı itibari ile 155'dir.
•Mevcut kayıtlı tekne sayıları yat limanı ve yüzer iskelede bağlı tekne sayısı 123'tür.
•2011-2012 yılı içinde gelip geçen yerli ve yabancı tekne sayısı 563'tür.
Yat Limanımız 24 saat kesintisiz teknelerin motorin, elektrik ve su ihtiyacını karşılayacak şekilde ve misafir tekneler için zodyak bot (palamar hizmeti), sıcak su, duş, wc, çamaşır makinesi gibi hizmetleri vermektedir.  Ayrıca yat limanımızda bir adet bekçi, bir adet yat limanı görevlisi ile 24 saat kameralı güvenlik hizmeti sağlanmaktadır.
Yat Limanı ve yüzer iskeleye yeni bağlanacak tekneler için gerekli olan belgeler(sürekli kalanlardan); Başvuru dilekçesi, kimlik fotokopisi, ikametgah, teknenin bağlama ruhsatnamesi veya tonilato belgesi, belediye borcu yoktur belgesi.


Yat Limanı İrtibat Telefonu: 0 286 212 84 53 / 214 26 83

http://canakkalebelediyesimarina.com/