CANAKKALE

Çanakkale Kentkart‘’AKILLI DURAK’’ Yolcuların bulundukları durağa gelmekte olan araçların hangi hatta ait araçlar olduğunu, gelen araçların gitmekte oldukları son durak bilgisi ve yine araçların bulundukları durağa kaç durak mesafede olduğunu gösteren sistemdir.
İşleyiş; Durağa yaklaşmakta olan otobüsleri sıralı bir şekilde hat bilgisi ile panel üzerinde gösterir.
Led panel üzerinde 3 çeşit bilgilendirme yapılır;
 - Gelen otobüsün hat numarası bilgisi
 - Gidilecek yöndeki son durak bilgisi
 - Kalan durak sayısı bilgisi

‘’AKTARMA’’

 Toplu Taşıma araçlarında bir noktadan diğerine belirlenen ücret ile yolculuk yapmak için verilen süre içerisinde, verilen adette biniş hakkının kullanılmasını sağlayan sistemdir.                        İşleyiş; Kentkartın otobüslerde bulunan validatöre okutulması ile karta, aktarmanın başladığını gösteren bilgi yazılır. Verilen süre içerisinde aynı kart ile farklı bir hatta çalışan otobüse biniş yapıldığında eğer kart belirtilen  süre içerisinde ve belirtilen biniş  sayısına ulaşmadıysa ücretsiz veya belirlenen ücrette indirimli olarak araca binmeye hak kazanır. Aktarma süresi 30 dakikadır.
İlk binişlerde kartların belirlenen süre içerisinde tekrar kullanılması durumunda aktarma yapılamaz.(Koruma süresi 3 dakikadır) Aktarma uygulamasında kartlar kişilere özel olduğu düşünüldüğünden, bu sebeple tek kart ile iki veya daha fazla kişi ile başlanan yolculuklarda sadece bir kişi aktarmadan faydalanabilir.
     Öğrenci-İndirimli-Tam gibi farlı tip ücretler olduğundan, aktarmadan faydalanmak için 1. ve 2. binişleri aynı tip olması gerekmektedir. Aynı hatta çalışan otobüslerde aktarma yapılmaz.
   Güzergah olarak mücavir alan kabul edilen Güzelyalı - Dardanos hattında tarifeler farklı olmasından dolayı bu hatlarda aktarma kullanılmamaktadır.

“ARIZALI KART BİLDİRİMİ”

Vatandaşlarımızın kullanmış oldukları kentkartlarında herhangi bir sebepten dolayı hasar veya okuma hatası meydana geldiğinde uygulanan iade prosedürüdür.   İşleyiş; Validatörlerde okumayan veya bayilerde dolumu yapılamayan arızalı kentkartların iadesi, Kemalpaşa Mahallesi Cumhuriyet Meydanı Fen Lisesi önü adresinde bayilik yapan Gazete-Tekel büfesinde iadesi alınmaktadır. Kartın, fiziksel hasarlı veya deforme olması durumunda kullanıcı tarafından temin edilen yeni bir kartla birlikte arızalı kartın bayiye bırakılmasının ardından iadesi için geçerli olan 3 günlük  iade prosedürü başlamış olur. (Hasarlı veya deforme olmayan kartlar için yeni kentkart verilmektedir.) Kartın iade bayisine bırakılmasından sonraki süreçte, kartın alınması, kart numarasının merkeze bildirimi, son dolum ve kullanım bilgilerinin güncellenmesi ve ardından kart içerisindeki bakiyenin hesaplanmasıyla birlikte kartın içerisindeki bakiye başka bir karta aktarılarak makbuz ve teslim tutanağıyla birlikte kart sahibine verilmek üzere kart iade bayisine teslim edilir.


KART BAKİYESİ SORGULAMA”

İnterneti olan herhangi bir bilgisayardan www.kentkartim.com adresine girilerek ana sayfadan öncelikle bölge seç butonuna basılarak Çanakkale seçilir, daha sonra sayfanın yukarısında bulunan “bakiyem” butonu tıklanır. Orta kısımda gelen alias numarası bölümüne kentkartın arka sol üst bölümünde yazan numara girilir ve sorgula butonuna basılır. Sorgulama sonucunda sayfanın alt bölümde kartınızın içerisinde yüklü olan bakiye bilgisini ve son yükleme tarihi bilgilerini görebilirsiniz. (Not: Kart bakiyesi, bayilerin iletim sıklığına göre güncellenmektedir.)  

‘’KENTBONUS’’  

 Çanakkale şehir merkezinde,  Toplu Taşıma  araçlarında  kullanılan KentKart’lara yapılan dolum tutarlarına göre;
30-39 TL arası dolumlara 3 biniş
40-49 TL arası dolumlara 4 biniş
50-59 TL arası dolumlara 5 biniş
60-69 TL arası dolumlara 6 biniş
70-79 TL arası  dolumlara 7 biniş
80-89 TL arası  dolumlara 8 biniş
90-99 TL arası  dolumlara 9 biniş
100 TL ve üzeri dolumlara 10 biniş olmak üzere ücretsiz biniş hakkı uygulamasıdır.                      İşleyiş; 1 ay boyunca yapılan kentkart dolumları bir sonraki ayın 5’i ile 15’i arasında, Kentbonus yüklemesi yapan dolum noktalarında bulunan dolum cihazlarına vatandaşlarımızın Çanakkale kentkartlarını göstererek, önceki ay ne kadar dolum yaptığını ve hak ettiği bedelsiz biniş adedini görerek, yine bulundukları bayiden satın aldıkları 7/24 elektronik biletlere hak edilen bedava biniş adedini yükleterek kullanabilmektedirler. Biletlere yüklenen bedava binişlerin, yükleme tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kullanılması gerekmektedir.


KENTKART Dolumu Yapan Bayi Listesi İçin Tıklayınız...


KentBonus Yüklemesi Yapan Bayi  Listesi İçin Tıklayınız...